Biochar ve vermikompost uygulamalarının fındığın mineral element kompozisyonuna etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of biochar and vermicompost applications on the mineral element composition of hazelnut
  1. Tez No: 905350
  2. Yazar: FATMA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tohum Bilimi ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma tavuk gübresinden piroliz yolu ile üretilen biochar ve solucan gübresinden oluşan vermikompost uygulamasının fındığın mineral kompozisyonuna etkisini belirlemek amacıyla Düzce ili Kaynaşlı ilçesi Darıyerihasanbey köyünde fındık bahçesinde tarla denemesi olarak yapılmıştır. Farklı dozlarda uygulanan vermikompost (0, 2.5kg, 5kg/ocak) ve biochar (0, 10kg, 20kg /ocak) uygulamalarının toprağın pH'sına etkisi önemsiz belirlenmiş iken Biochar uygulaması ile toprağın tuz içreriğinde önemli düzeyde artış görülmüştür. VxB interaksiyonu Ca, Fe, Mn, Cu, Pb, Ni ve Cd içerikleri üzerine önemli etki etmiştir. Biochar ortalamaları incelendiğinde K, Ca, Mg, Fe, Mn, Cu, Cd, Ni, Pb ve toprağın tuz içeriklerini artırdığı belirlenmiştir. Vermikompost uygulamalarının ortalamaları incelendiğinde K, Ca, Mg, Cu, Fe,ve Cd içeriklerini artırdığı, Pb ve Mn içeriklerinin ise azaltdığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda biochar ve vermiompostun ayrı ayrı ya da beraber kullanımının bitkinin mineral element içeriğinde artış sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a field trial in the hazelnut garden in Darıyerihasanbey village of Kaynaşlı districit of Düzce provinve in order to determine the effect of vermicompost application consisting of biochar and worm manure produced by pyolysis from chicken manure on the mineral composition of hazelnuts. While the effect of vermicompost (0, 2.5kg, 5kg/pit) and biochar (0, 10kg, 20kg/pit) applications applied at different doses o the pH of the soil was determined to be insignificant a significant increase in the salt content of the soil was observed with the biochar application. VxB interaction had a significant effect on Ca, Fe, Mn, Cu, Pb, Ni and Cd contents. When bochar averages were examined, it was determined that it increased the salt contenst of K, Ca, Mg, Fe, Mn, Cu, Cd, Ni Pb and soil. When the averages of vermicompost applications were examined, it was determined that K, Ca, Mg, Cu, Fe and Cd contents increased, while Pb and Mn contents decreased. As a result of the study, it was determined that the use of biochar and vermicompost separately or together increased the mieral element content of the pant.