Clarias gariepinus (karabalık)'da GNRH kullanımının reprodüktif performans üzerine etkilerinin meta-analiz yöntemiyle incelenmesi
Evaluation of the effects of GNRH use on reproductive performance in Clarias gariepinus using meta-analysis method
  1. Tez No: 905363
  2. Yazar: FULYA ERDİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİD PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gonadotropin releasing hormon (GnRH), hayvanlarda üreme faaliyetlerini kontrol eden önemli bir endokrin salgıdır. Bu hormonun salgılanması, yumurtalıklarda foliküler gelişim ve ovulasyonun meydana gelmesi için çok önemlidir. Hayvanlarda fertiliteyi arttırmak, ovulasyonu gerçekleştirmek ve ovaryum kistlerini tedavi etmek için kullanılır. Hormon, bu etkilerini Folikül Uyarıcı Hormon ve Luteinleştirici Hormonlarını salgılatmak suretiyle gerçekleştirir. Bu tez çalışmasında, GnRH kullanımının Clarias gariepinus türü balıklarda; fertilizasyon oranı, yumurta açılım oranı, ovulasyona ulaşma süresi ve yaşama oranı üzerine olan etkileri meta-analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bu amaçla Prisma yönteminden yararlanılarak; Pubmed, Web of Science, Sciencedirect, Scopus ve Google akademik üzerinden literatür taraması yapıldı. Yapılan taramalar neticesinde bulunan çalışmalar için bir seçim prosedürü oluşturuldu. Seçilen çalışmalarda önce başlık ve özet taraması yapıldı, daha sonra detaylı bir şekilde tam metin taramasına geçildi. Değerlendirmeye alınacak çalışmalar tespit edildikten sonra her bir çalışma için ilk yazar ismi, yayın tarihi, popülasyon, çalışmanın türü, uygulanan tedavi şekli, sonuç değişken, deney grubu örnek sayısı, kontrol grubu örnek sayısı, deney grubuna ait ortalama ve standart sapma değerleri, kontrol grubuna ait ortalama ve standart sapma değerleri veri olarak alındı. Verilerin analizinde, etki büyüklüğü hesaplanırken Random Effects Model (REM) ve Fixed Effect Model (FEM) kullanıldı. Meta-analiz işlemi, Meta-Essentials programı kullanılarak yapıldı. Sonuçta, bu çalışma ile GnRH uygulamasının dişi Clarias gariepinus balıklarında yumurtlamayı indüklediği ve ovulasyon süresini kısalttığı, fertilizasyon oranlarını yükselttiği ve yavru hayatta kalma oranlarını artırdığı tespit edildi. Bu çalışmanın sonuçları dikkate alındığında, GnRH'nın dişi balıklarda üremeyi uyarmak amacıyla kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Gonadotropin releasing hormone (GnRH) is a key endocrine secretion that regulates reproductive functions in animals. The secretion of this hormone is crucial for follicular development and ovulation. It is commonly used to enhance fertility in animals, induce ovulation, and treat ovarian cysts. GnRH achieves these effects by stimulating the secretion of follicle-stimulating hormone and luteinizing hormone. This thesis examines the use of GnRH in the Clarias gariepinus, aiming to increase fertilization rates, improve hatching success, shorten the time to ovulation, and enhance the survival rates of offspring. A meta-analysis approach was employed to evaluate these effects. For this purpose, a comprehensive literature review was conducted using databases such as PubMed, Web of Science, ScienceDirect, Scopus, and Google Scholar, following the PRISMA method. Studies identified through this search were subjected to a selection process, including title and abstract screening, followed by full-text analysis. Data from the selected studies were extracted, including the first author's name, date, population, study type, treatment, outcome variables, sample sizes, and mean and standard deviation values for both experimental and control groups. The data were analyzed using both the Random Effects Model (REM) and Fixed Effects Model (FEM) to determine effect sizes, utilizing the Meta-Essentials program. Results demonstrated that GnRH administration in female Clarias gariepinus effectively reduced the time to ovulation, increased fertilization rates, and improved the survival rates, suggesting GnRH as a viable method to stimulate reproduction in fish. As a result, it was concluded that GnRH can be used to stimulate reproduction in female fish.