Acil servisten dış merkeze sevk edilen olguların demografik etiyolojik ve klinik yönleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of cases referred from emergency service to external centers in terms of demographic, etiological and clinical aspects
  1. Tez No: 905364
  2. Yazar: MÜCAHİT YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servisten dış merkeze sevk olan hastaların cinsiyetlere göre dağılımını ve yaş ortalamalarını, kamu-özel kurumlarına dağılımını, yoğun bakıma veya servise gitmesi arasındaki oransal farkları görüp yoğun bakıma sevk ettiğimiz hastaların entübe ekstübe durumlarını, hangi hastalıkla sevk olduklarını, bu hastalıklar arasındaki oransal farklılıkları, sevk etmeye ihtiyaç duyulma sebeplerini tespit etmeyi ve değerlendirmeyi ayrıca bu değerlendirmelerin aylara ve mevsimlere göre nasıl dağıldığını göstermeyi amaçladık. Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Acil servisinden 01.01.2023 - 31.12.2023 tarihlerinde sevk olan 1894 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların sevk olduğu kurumlar, sevk yerleri, sevk tarihi, sevk mevsimi, entübasyon durumu, tanıları ve sevk ihtiyacı nedenleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmada yer alan 1894 hastanın 810'u (%42,8) kadın, 1084'ü (%57,2) erkek, yaş ortalaması 64,13±21,96 yıldı. Hastalarımızın 866'sının(%45,7) kamu, 1028'i (%54,3) özel hastanelere sevk olduğu belirlendi. En fazla sevk 206 sevk ile ocak ayında, 125 sevk ile en az ekim ayında idi. Tüm sevklerin 1415'i(%74,7) yoğun bakım ünitesine, 479'u(%25,3) servislere idi. Yoğun bakıma sevk edilen hastalarımızın 341'i (%24,1) entübe, 1074'ü (%75,9) ekstübe idi. Tüm sevklerin 1482'i boş yatak yokluğundan ve 226'sı uzman hekim ihtiyacından dolayı gerçekleşti. Sonuç: Acil serviste sevklerin çoğu boş yatak kısıtlılığı nedeniyle yoğun bakıma transfer ihtiyacı kaynaklıdır. Kamu hastanelerindeki kapasitenin çok üstünde talep olması nedeniyle sevkler özellikle özel hastanelere yapılmaktadır. Fakat yanık ve travma olgularında sevkler anlamlı olarak devlet hastanelerine yapılmaktadır. Özellikle solunumsal ve kardiyovasküler patolojiler sevk ihtiyacı olan olguların büyük bölümünü oluşturmaktadır. Acil servis sevk işlemlerinin etyolojisini ve sonuçlarını doğru değerlendirmek, acil sağlık hizmetlerinin sağlıklı işlemesi yönünden oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the researchers wanted to find out how patients sent from the emergency room to an outside center were split up by gender and average age, whether they went to a public or private hospital, whether they were admitted to intensive care or a general ward, whether they were intubated or not, what conditions caused the referral, how these conditions varied in frequency, why they were sent there, and how these evaluations changed over time and during different months and seasons. Method: The data of 1,894 patients referred from the Emergency Department of Bağcılar Education and Research Hospital, Health Sciences University, were reviewed retrospectively from January 1, 2023, to December 31, 2023. The institutions to which patients were referred, the locations of referral, the date of referral, the season of referral, intubation status, diagnoses, and reasons for referral were documented. Results: Among the 1894 patients in the study, 810 (42.8%) were female, 1084 (57.2%) were male, and the average age was 64.13±21.96 years. We discovered that we referred 866 (45.7%) of our patients to public hospitals and 1028 (54.3%) to private institutions. January saw the largest number of recommendations at 206, while October had the lowest at 125. The intensive care unit received 1415 (74.7%) of all referrals, while the wards received 479 (25.3%). Of the patients referred to the intensive care unit, 341 (24.1%) were intubated, while 1074 (75.9%) were extubated. Insufficient bed availability led to 1,482 referrals, while the need for specialist physicians necessitated 226. Conclusion: The majority of referrals to the emergency department stem from the need for transfer to intensive care, which can be attributed to the limited availability of beds. The demand significantly exceeds the capacity of public hospitals, leading to a primary referral to private hospitals. Public hospitals predominantly receive referrals for burn and trauma cases. Respiratory and cardiovascular diseases predominantly account for the bulk of instances necessitating referral. It is crucial to accurately analyze the causes and consequences of emergency department referral procedures to ensure the proper functioning of emergency health care.