Ağların izole kopma derecesi
Isolated rupture degree of networks
- Tez No: 905373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NİHAN BERBERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
İletişim ağları merkezlerden ve merkezler arasındaki iletişimi sağlayan bağlantılardan oluşur. Bir bağlantı ağının zedelenebilirliği ağdaki merkezlerden veya bağlantı hatlarından bazılarının hasar görmesiyle birlikte ağ parçalanana kadar ağın dayanma gücünü ölçer. Ağların zedelenebilirliğinin hesaplanması için bağlantılılık sayısı, dayanıklılık, saçılma sayısı, bütünlük, kararlılık, kopma derecesi gibi çok sayıda ölçüm tanımlanmıştır. İzole kopma derecesi bir ağın zedelenebilirliğinin hesaplanması için önerilmiş yeni bir ölçümdür. Bu tezde, öncelikle izole kopma derecesi ile diğer zedelenebilirlik ölçümleri ve çizge parametreleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Daha sonra 2𝐾2 içermeyen çizgelerin, dikenli ve orta çizgelerin izole kopma dereceleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication networks are composed of hubs and links that provides communication between the hubs. The vulnerability of an interconnection network measures the resistance of a network to a disruption in operation after the failure of certain processors or communication links. For determining the vulnerability of networks a number of measures have been proposed such as connectivity, toughness, scattering number, integrity, tenacity, rupture degree. Isolated rupture degree is a novel proposed measure to determine the vulnerability of a network. In this thesis, the relations between isolated rupture degree, and other vulnerability measures and graph parameters are investigated firstly. Then, isolated rupture degrees of 2𝐾2 -free graphs, thorny and middle graphs are computed.