Çift katlı valslerde top sayısının 3' e indirilmesinin öğütmeye etkilerinin araştırılması
İnvestigation of the effects of reducing the number of balls to 3 in double-deck roller mills on grinding
- Tez No: 905383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mühendislikte optimum çalışma ve maliyet esas alınmaktadır. Gerek parça maliyeti gerek iş yükü maliyeti gerekse süre yönüyle en uygun çözümler getirmek çok önem arz etmektedir. Dünya genelinde mühendislik mesleği ne kadar teknik bir durum olarak görülse de yapılan işlerde maliyet çalışması bu meslekte olmazsa olmaz bir konu haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, un fabrikalarında kullanılan çift katlı vals makinelerinin 3 silindir top ile çalıştırılması ve 4 silindir top ile çalıştırılan vals makinelerinin çalıştırılmasının karşılaştırılmasının etkilerini gözlemleyerek öğütmeye olan etkileri incelenmiş olup 4 silindir top yerine 3 silindir top kullanılarak, iki makine arasındaki öğütme olarak bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. İki makineden de aynı laboratuvar ortamlarda 200, 600, 1000'er kg'lık buğdaylar ile toplamda 156 adet deney yapılmıştır. Karşılaştırmalı deney sonuçlarına göre ki bu deneyler un fabrikalarında öğütme kalitesi için yapılan standart deney aşamaları olup deneyler; * silindir toplarının yiv özellikleri * valse gelen yük debisi ve vals özellikleri * vals hız ve çevrim oranları gibi parametreler kullanılarak yapılmıştır. Yapılan bu deney sonuçlarının öğütme olarak birbirine yakın olması, çift katlı bir valste 4 silindir top yerine makinenin tüm sartları sağlandıktan sonra 3 silindir top kullanılmasının öğütmeye bir mahsuru olmadığı görülmüştür. Deneylerde, vals toplarının yiv sayıları, eğim açıları göz önüne alınarak topların birbirlerine olan duruşları ve iki silindir toplar arası mesafeler deney sonuçlarını belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
In engineering, optimum work and cost are taken as basis. It is very important to find the most appropriate solutions in terms of part cost, workload cost and time. Although the engineering profession is seen as a technical one throughout the world, cost analysis has become an indispensable issue in this profession. In this thesis study, the effects on grinding were examined by observing the effects of operating double-decker roller mills used in flour factories with 3 roller balls and comparing the roller mills operated with 4 roller balls. By using 3 roller balls instead of 4 roller balls, there is a difference in grinding between the two machines. It has been investigated that it does not exist. A total of 156 experiments were carried out with 200, 600 and 1000 kg of wheat from both machines in the same laboratory environments. According to the comparative test results, these tests are standard test stages for grinding quality in flour factories and the tests are; * groove characteristics of roller balls * load flow to the roller mill and roller characteristics * Made using parameters such as roll speed and cycle rates. The results of these tests are close to each other in terms of grinding, and it has been seen that using 3 roller balls instead of 4 roller balls in a double-deck roller mill does not cause any harm to grinding after all the conditions of the machine are met. In the experiments, the number of grooves of the rollers, their positions towards each other and the distances between the two roller balls, taking into account their inclination angles, determined the experimental results.