Kinezyofobi ile internet bağımlılığı ve bel ağrısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between kinesiophobia and internet addiction and back pain
- Tez No: 905406
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ABDULLAH OZAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Kinezyofobiyi, kırılganlık ve yaralanmaya yatkınlık inancından kaynaklanan mantıksız, zayıflık ve yıkıcı hareket ve aktivite korkusu olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; 18-45 yaş arası bireylerde kinezyofobi, internet bağımlılığı ve bel ağrısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne 3 Haziran-3 Temmuz 2024 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 140 gönüllü ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Kinezyofobi Nedenleri Ölçeği (KNÖ), Vizüel Analog Skala (VAS) -ağrı skoru ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) kısa formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Kinesiophobia is defined as an irrational, debilitating fear of movement and activity stemming from beliefs of fragility and susceptibility to injury. The aim of this study is to examine the relationship between kinesiophobia, internet addiction, and back pain in individuals aged 18-45. Method: This study was designed as a single-center, prospective, descriptive, and correlational study. It was conducted with 140 volunteers who met the inclusion criteria and presented to the Family Medicine Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between June 3 and July 3, 2024. Data were collected using the Patient Information Form, the Kinesiophobia Causes Scale (KCS), the Visual Analog Scale (VAS) for pain scores, and the short form of the Young Internet Addiction Scale (IAS).