Investigation of neuropsychological changes during pregnancy: a cross-sectional study
Gebelik döneminde nöropsikolojik değişikliklerin incelenmesi: kesitsel çalışma
- Tez No: 905420
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, hamilelik sırasında meydana gelen bilişsel değişiklikleri ve bunların annenin iyilik hali üzerindeki olası etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gönüllü katılımcılardan oluşan örneklem, İstanbul'da yaşayan 30 hamile kadın ve 30 hamile olmayan kadından oluşmaktadır. Katılımcılara çeşitli bilişsel testler uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular, hamile kadınların Stroop testinde daha yavaş işlem hızı ve daha az inhibisyon gösterdiğini, özellikle 3. trimesterde 2. trimestere kıyasla daha belirgin eksiklikler olduğunu, dikkat, bilişsel esneklik ve yürütücü işlevler açısından daha düşük skorlar aldıklarını ancak sözel bellek ya da İz Sürme Testi'nde gruplar arasında fark olmadığını ortaya koymuştur. Anksiyete düzeyleri ise benzerdir. Sonuç olarak, hamileliğin özellikle dikkat, hafıza ve yürütücü işlevler gibi alanlarda önemli bilişsel bozukluklarla ilişkili olduğu ve bu değişikliklerin erken teşhisinin annenin ruh sağlığı ve hem annenin hem de çocuğun genel iyi oluşu üzerinde etkileri olabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the cognitive changes that occur during pregnancy and their possible effects on maternal well-being. The sample of volunteer participants consisted of 30 pregnant women and 30 non-pregnant women living in Istanbul. Participants were administered various cognitive tests and the results were compared. The findings revealed that pregnant women showed slower processing speed and less inhibition in the Stroop test, more pronounced deficits especially in the 3rd trimester compared to the 2nd trimester, lower scores in attention, cognitive flexibility and executive functions, but no difference between the groups in verbal memory or Trail Making Test. Anxiety levels were similar. In conclusion, it is emphasized that pregnancy is associated with significant cognitive impairments, especially in areas such as attention, memory and executive functions, and early diagnosis of these changes may have implications for the mental health of the mother and the general well-being of both mother and child.