Üç farklı toprak tekstüründe toprakların hidrolik iletkenlik ve toprak-su karakteristik eğrisinin matematiksel eşitlikler kullanılarak belirlenmesi
Determination of hydraulic conductivity and soil-water characteristic curve of soils in three different soil textures using mathematical equations
- Tez No: 905433
- Danışmanlar: PROF. DR. ALKHAN SARIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, literatür ve önceki çalışmalar doğrultusunda tarımda modelleme çalışmaları incelenmiş, üç farklı tekstüre sahip toprakta hidrolik iletkenlik ve toprak su karakteristik eğrilerinin matematiksel modellemeler–eşitliklerin kullanımı ile belirlenmesi test edilmiştir. Adana ili Arpacı, Çanakçı ve Baharlı toprak serilerinden 0-20 cm derinlikte 12 adet bozulmamış ve 1 adet bozulmuş toprak örnekleri alınmıştır. Örneklerde hacim ağırlığı, gözeneklilik, pH, elektriksel iletkenlik, kireç, organik madde, hidrolik iletkenlik ve pF eğrisinin belirlenmiştir. Arpacı serisi için ve K(P) modeli (0,007453) için en iyi model Terleev ve Sarıyev 'in modeli (s=0.015594), K(W) modeli için Genuchten modeli (RMSE=0,041119) belirlenmiştir. Çanakçı serisi için en iyi model Curry ve Chen modeli (RMSE=0.003780), K(P) modeli (RMSE=0,146915) olarak en uygun Terleev ve Sarıyev 'in önerdiği model ve K(W) modeli için ise Genuchten modeli (RMSE=0,293829) seçilmiştir. Baharlı serisi için Brooks ve Correy modeli (RMSE=0.013715), en iyi uyum gösteren K(P) modeli Michurin modeli (RMSE=0.000014) ve K(W) modeli için Avern (RMSE=0.482353) modeli en uygun sonucu vermiştir. Seçilen ilgili modellerle topraklarda sulama suyu zamanı ve miktarının daha doğru ve sistemli yapılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling studies in agriculture were examined in line with the literature and previous studies, and the determination of hydraulic conductivity and soil water characteristic curves in soils with three different textures using mathematical models-equations was tested. 12 undisturbed and 1 disturbed soil samples were taken from the Adana province Arpacı, Çanakçı and Baharlı soil series at 0-20 cm depth. Bulk density, porosity, pH, electrical conductivity, lime, organic matter, hydraulic conductivity and pF curve were determined in the samples. The best model for the Arpacı series and for the K(P) model (0.007453) was Terleev and Sarıyev's model (s=0.015594), and for the K(W) model, the Genuchten model (RMSE=0.041119) was determined. For the Çanakçı series, the best model was the Curry and Chen model (RMSE=0.003780), the K(P) model (RMSE=0.146915) was the most suitable model suggested by Terleev and Sarıyev, and for the K(W) model, the Genuchten model (RMSE=0.293829) was selected. For the Baharlı series, the Brooks and Correy model (RMSE=0.013715), the best-fitting K(P) model was the Michurin model (RMSE=0.000014), and for the K(W) model, the Avern model (RMSE=0.482353) gave the most suitable result. With the selected relevant models, it will be possible to make irrigation water timing and amount in soils more accurately and systematically.