Çanakkale ilinde üretilen balık unlarının besin madde kompozisyonu, aminoasit ve yağ asit içeriği ile birlikte mikrobiyolojik kalite değerlerinin belirlenmesi
Determination of nutrient composition, amino acid, fatty acid content and microbiological quality values of fish meal produced in Çanakkale province
  1. Tez No: 905432
  2. Yazar: KÜBRA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Balık unu insan tüketimine uygun olmayan balıkların veya balıkçılık endüstrisinden arta kalan atıkların işlenip kurutulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Balık unu balıkçılık endüstrisinin temel yan ürünlerinden biri haline gelmiş, yemlerde protein ve amino asit kaynağı olarak kullanılmaktadır. Balık besleme başta olmak üzere diğer karnivor ve omnivor evcil hayvanların beslenmesinde balık unu, önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle kanatlı hayvanların ve balıkların rasyonlarına katıldığı için, balık unlarının kalitesi oldukça hassas bir konu olarak dikkat çekmektedir. Gerek içerdikleri yüksek düzeydeki besin madde içerikleri, gerekse üretim esnasında uygulanan işlemler nedeniyle mikroorganizmalar için uygun üreme ortamı oluşturabilmektedir. Çalışmada, Çanakkale ilinde özel bir balık unu fabrikasından alınan balık unları kullanılmıştır. Yellow-fin, Skipjack balık türlerinin yanı sıra Karışık olarak isimlendirilen (Yellow-Fin, Skipjack ve diğer farklı balıkların dahil edilmiş olduğu grup) üç grup oluşturulmuştur. Mevcut çalışma, farklı balıklardan elde edilen balık unlarının, besin madde, aminoasit ve yağ asit profilleri, mineral madde, mikrobiyolojik analizler, maya ve küf analizleri ve mikroskobik analizlerle kalitelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada nem oranı %1.58-4.16 arasında, kuru madde oranı %95.84-98.42 arasında, ham kül oranı %18.44-20.18 arasında, ham protein oranı %61.00-61.70 arasında, ham yağ oranı %9.36-11.40 arasında, organik madde oranı %72.25-78.86 arasında, HCl asitte çözünmeyen kül oranının ise %0.96 0.98 arasında olduğu belirlenmiştir. Lizin, Histidin, Valin, Alanin ve Aspartik amino asitlerinin en yüksek değerlerinin sırası ile 4.69, 1.60, 3.02, 3.88, 5.73 değerleri olarak Skipjack grubuna ait olduğu, karışık gurubun skipjack gurubuna istatistiki olarak eşdeğer olduğu tespit edilmiştir. Yellow-fin grubu ise bu değerler açısından istatistiki olarak düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Fish meal is produced by processing and drying fish that are not suitable for human consumption or waste left over from the fishing industry. Fishmeal has become one of the main by-products of the fishing industry. It is used as a source of protein and amino acids in feed. Fish meal has an important place in the nutrition of fish and other carnivorous and omnivorous pets. The quality of fish meal attracts attention as a very sensitive issue, especially since it is added to the rations of poultry and fish. They can create a suitable reproduction environment for microorganisms due to their high level of nutritional content and the processes applied during production. In the study, fish meals obtained from a private fish meal factory in Çanakkale province was used. In addition to the Yellow-fin and Skipjack fish species, three groups called Mixed (a group that includes Yellow-Fin, Skipjack and other different fish) have been created. The current study was carried out to determine the quality of fish meals obtained from different fish, through nutrient, amino acid and fatty acid profiles, mineral substances, microbiological analyses, yeast and mold analyses, and microscopic analyses. It was determined that the moisture rate was between 1.58-4.16%, the dry matter rate was between 95.84-98.42%, the raw ash rate was between 18.44-20.18%, the crude protein ratio was between 61.00-61.70%, the crude fat ratio was between 9.36-11.40%, the organic matter ratio was between 72.25-78.86%, and the HCl acid-insoluble ash ratio was between 0.96 and 0.98% in the study. It was determined that the highest values of Lysine, Histidine, Valine, Alanine and Aspartic amino acids belonged to the Skipjack group as, respectively, 4.69, 1.60, 3.02, 3.88, 5.73 and the Mixed group was statistically equivalent to the Skipjack group. Yellow-fin group were found to be statistically low in terms of these values (p0.05). Fatty acids C16:0, C16:1, C18:1, Omega 3, EPA and PUFA were found to be highest in the yellow-fin group and lowest in the skipjack group, and the difference between the groups was found to be statistically significant (p0.05).