Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi AileHekimliği polikliniklerine başvuran hastalardatıbbi cihaz gereksinimi olan hastaların tıbbicihaz bulundurma ve kullanma durumlarınındeğerlendirilmesi.
Evaluation of the possession and use of medical devicesof patients who require medical devices
  1. Tez No: 905438
  2. Yazar: FERHAN BORAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Kronik hastalıklar son derece yaygın görülür bununla birlikte yakın takip gerektirir. Hastalık takibi yalnızca hastanede değil evde de devam eder. Bu nedenle ev ortamında kullanımı kolay olan tıbbi cihazlar son derece yaygınlaşmıştır. Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arasında kronik hastalığa sahip (hipertansiyon, diyabet, astım, KOAH) hastalarda tıbbi cihaz bulundurma ve kullanma durumlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı araştırmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arasındaki 351 hasta dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veriler, tıbbi cihaz bulundurma durumlarını sorgulayan sorular, tıbbi cihaz edinme gerekçelerini sorgulayan sorular, tıbbi cihaz kullanım sıklıklarını sorgulayan sorular, tıbbi cihaz edinmeme nedenlerini sorgulayan sorular içeren bir anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler IBM SPSS 25.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcılardan tıbbi cihaz bulundurma durumlarına göre %84,9'u tıbbi cihaz bulundurmakta, bulundurulan tıbbi cihazların %73,5'i tansiyon aleti, %39,9'u glukometre, %5,7'si pulse oksimetre, %5,4'ü nebulizatör idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic diseases are extremely common, however, require close monitoring. Disease monitoring continues not only in the hospital but also at home. For this reason, medical devices that are easy to use in the home environment have become extremely widespread. Our study aimed to reveal the status of possession and use of medical devices in patients with chronic diseases (hypertension, diabetes, asthma, COPD) between the ages of 18-65 who applied to the Ankara Education and Research Hospital Family Medicine polyclinics. Material and Method: The study is a cross-sectional descriptive study. 351 patients between the ages of 18-65 who applied to Ankara Education and Research Hospital Family Medicine polyclinics were included in the study. A questionnaire form including sociodemographic data, questions about the status of medical devices, questions about the reasons for obtaining medical devices, questions about the frequency of medical device use, and questions about the reasons for not obtaining medical devices was applied to the participants using a face-to-face interview technique. The data were analyzed with the IBM SPSS 25.0 package program. Results: According to the participants' status of possessing medical devices, 84.9% possessed medical devices, 73.5% of the medical devices possessed were blood pressure monitors, 39.9% were glucometers, 5.7% were pulse oximeters, and 5.4% were nebulizers.