6 şubat depremleri ve artçı sarsıntılar sonrası gelişen deprem kaygı düzeyinin vertigo ve dizziness üzerine etkisi
The impact of post-february 6, earthquakes and aftershocks-induced earthquake anxiety on vertigo and dizziness
- Tez No: 905452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamız deprem yaşamış bireylerde meydana gelen deprem kaygı düzeylerinin vertigo ve dizziness semptomları üzerindeki etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 6 Şubat depremlerinin en çok etkilediği 11 ilde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa) depremi yaşamış 18-65 yaş arasındaki 706 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara Deprem Kaygı Ölçeği, Vertigo Semptom Skalası Kısa Form (VSS) ve Vertigo Dizziness Imbalance Semptom Skalası (VDI-SS) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to examine the impact of earthquake anxiety levels on vertigo and dizziness symptoms in individuals who have experienced an earthquake. Materials and Methods: A total of 706 individuals aged between 18-65 years who experienced the earthquake in 11 provinces most affected by the February 6 earthquakes (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, and Şanlıurfa) were included in our study. Participants were administered the Earthquake Anxiety Scale, the Vertigo Symptom Scale Short Form (VSS), and the Vertigo Dizziness Imbalance Symptom Scale (VDI-SS).