Danelik mısır (Zea mays L.) kendilenmiş hatları ve tek melez kombinasyonlarında bazı agromorfolojik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some agronomic and quality traits in inbred lines and single cross hybrids of dent corn (Zea mays L.)
  1. Tez No: 905478
  2. Yazar: BİLGEHAN DÜRDANE KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, 2023 yılı birinci ürün mısır yetiştirme sezonunda danelik mısır kendilenmiş hatları ve bu hatlardan elde edilen tek melez kombinasyonlarında bazı agromorfolojik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, incelenen 12 kendilenmiş danelik mısır hattı ve 14 tek melez kombinasyonu arasında, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan çapı, koçan ağırlığı, koçanda dane sayısı, bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, nem içeriği, dane verimi, nişasta oranı, yağ oranı ve protein oranı özellikleri bakımından istatistiksel düzeyde önemli farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; danede nişasta oranı yönünden kendilenmiş hatlar arasında 16DANE14 (%70.2) ve 16DANE17 (%70.0) ile melez kombinasyonlar arasında 16Dane17×16Dane15 (%71.2) ve 16Dane17×16Dane9 (%70.8) ön plana çıkarken, koçan dane verimi yönünden en yüksek değere sahip danelik mısır kendilenmiş hattı 16DM38 (110.6 g/koçan) olurken melez kombinasyonlar içerisinde 16Dane1×16Dane15 (154.0 g/koçan) 'in en yüksek koçan dane verimine sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is being conducted during the 2023 first-season corn growing period with the aim of determining some agromorphological traits and quality of inbred varieties of grain corn and the single hybrid methods obtained from these lines. The study is carried out in the Research and Application Area of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Çukurova University, using a randomized block design with three replications. According to the findings of the research, statistically significant differences were found between the 12 inbred grain corn lines and 14 single hybrid combinations in terms of plant height, first ear height, ear diameter, ear weight, number of kernels per ear, thousand-kernel weight, hectoliter weight, moisture content, kernel yield, starch content, oil content, and protein content. Based on the results, in terms of starch content in the kernels, the inbred lines 16DANE14 (70.2%) and 16DANE17 (70.0%), as well as the hybrid combinations 16Dane17×16Dane15 (71.2%) and 16Dane17×16Dane9 (70.8%), stood out. In terms of ear kernel yield, the inbred corn line 16DM38 (110.6 g/ear) had the highest value, while among the hybrid combinations, 16Dane1×16Dane15 (154.0 g/ear) had the highest ear.