İmar planı değişikliklerinde yargısal denetim ölçütleri üzerine bir analiz: İzmir deneyimleri(2018–2023)
An analysis on judicial audit criteria in zoning plan modifications: Izmir experiences (2018–2023)
- Tez No: 905486
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İmar planı değişiklikleri“idari bir tasarruf”olup yetki, şekil, konu, sebep ve maksat yönlerinden hukuka uygun olması zorunluluğu vardır. Bu açıdan bakıldığında imar planı değişikliklerinin hukuksal bağlamda kanun ve yönetmeliklere uygun olması beklenmektedir. Dolayısıyla, imar planı değişiklikleri için temel gereklilik Mevzuata uygun olmasıdır. Diğer gereklilikler ise Planlama Esasları–Şehircilik İlkeleri ile Kamu Yararı olarak görülmelidir. Bu araştırmanın amacı; idari yargı kararlarına ilişkin arşiv taraması/veri tabanı araştırması ve sözlü görüşmeler, kavramsal–kurumsal bilgi birikimi ile mevzuat gereklilikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi merkez ilçeler bütünündeki imar planı değişiklerinin konu–kapsam ve içerik açısından analiz edilerek, imar planı değişiklilerine ilişkin“yargısal denetim ölçütlerinin”sorgulanmasıdır. Daha açık bir ifadeyle, bu çalışmada yapılacak iş: İzmir Büyükşehir Belediyesi merkez ilçeleri bağlamında idari yargı sürecine konu edilmiş nazım ve uygulama imar planı düzeyindeki plan değişiklikleri için kavramsal–kurumsal ve hukuksal arka plana yargısal denetim ölçüt rehberi oluşturulmasıdır. Devamında, bu rehber esas alınarak imar plan değişikliklerinin konu–kapsam–içerik/işlev ile yetki–sorumluluk farklılığı ile ilçeler düzeyindeki mekânsal dağılımı bakımından değerlendirilmesidir. Bu değerlendirmelerin, İzmir Büyükşehir Belediyesi merkez ilçelerinin metropoliten kentleşme dinamiklerinin tespiti, kentsel gelişmenin mekânsal–işlevsel niteliği ile gelişme eğilimlerinin kestirilmesi–öngörülmesi bakımından şehir planlama çalışmalarına katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Zoning plan changes are an“administrative saving”and must comply with the law in terms of authority, form, subject, reason and purpose. From this point of view, it is expected that the zoning plan changes will comply with the laws and regulations in the legal context. Therefore, the main requirement for zoning plan changes is to comply with the Legislation. Other requirements should be considered as a Public Benefit with Planning Principles–Urbanism Principles. The aim of this research is to analyze the zoning plan changes in all central districts of Izmir Metropolitan Municipality in terms of subject–scope and content within the scope of archival scanning/ database research and oral interviews related to administrative judicial decisions, conceptual and institutional knowledge, and legislative requirements, and to question the“judicial audit criteria”related to zoning plan changes. More clearly, the work to be done in this study is to create a conceptual–institutional and legal background judicial audit criteria guide for plan changes at the level of the general and applied zoning plan, which have been subject to the administrative judicial process in the context of the central districts of Izmir Metropolitan Municipality. In the continuation, based on this guide, the evaluation of zoning plan changes in terms of subject–scope–content / function, authority–responsibility difference and spatial distribution at the district level. These assessments dynamics of the Central District of Izmir Metropolitan Municipality Metropolitan detection of urbanization, Urban Development, spatial functional prediction of the nature and development trends–prediction in terms of city planning is believed to contribute to the efforts.