Learner motivation in peer and teacher corrective feedback in English classes
İngilizce derslerinde akran ve öğretmen düzeltici geri bildiriminde öğrenen motivasyonu
  1. Tez No: 905487
  2. Yazar: ELİF GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yabancı dil sınıflarında düzeltici geri bildirim kullanmanın etkinliği, öğrencilerin yabancı dili bir iletişim aracı olarak kullanma konusunda gelişmelerini sağlamak açısından önemlidir. Ancak öğrencilerin sözlü düzeltici geri bildirimi sağlayan kişiye karşı duygusal tepkilerine pek fazla önem verilmemiştir. Bu nedenle, öğretmenler veya akranlar tarafından sağlanan sözlü düzeltici geri bildirimin, öğrencilerin dili öğrenme ve sınıfta aktif rol alma motivasyonu üzerindeki etkileri araştırılmayı beklemektedir. Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir Anadolu lisesinde öğrenim gören yabancı dil öğrencilerinin, hem öğretmenlerinden hem de kendi sınıf arkadaşlarından düzeltici geri bildirim aldıklarında yaşadıkları duygusal durumu göstermeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem araştırması açıklayıcı bir sıra ile benimsenmiş ve öğrencilerin düzeltici geri bildirimdeki algılarına ilişkin daha geniş bir anlayış elde etmek için çalışmada hem nitel hem de nicel verilerden yararlanılmıştır. Katılımcılar 119 9. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır ve 30 maddelik anketi tamamladıktan sonra, özellikle geri bildirim sağlayıcıya odaklanan 3 haftalık uygulama oturumlarına katılmışlardır. Oturumların sonunda katılımcılardan toplam 7 gönüllü yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmıştır. Veriler, 9. sınıftaki öğrencilerin, geribildirim kaynağının güvenilir olması nedeniyle öğretmen geribildirimini tercih ettiğini ancak hem bireysel farklılıkların hem de geribildirimin kaynağı ile alıcısı arasındaki ilişkilerin önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu araştırma öğretmenlere, öğretmen eğitimcilerine ve MEB politikalarına önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The efficacy of using corrective feedback in foreign language classrooms is of importance to have learners improve on the use of foreign language as a tool for communication. However, learners' emotional responses to the provider of the oral corrective feedback has not been given much attention. Thus, the effects of oral corrective feedback provided by teachers or peers on the motivation of learners to learn the language and take an active part in the classroom has remained to be explored. This study aims to show Turkish EFL learners', who study in an Anatolian high school of the Ministry of National Education, an emotional situation when they receive corrective feedback from both teachers and their own classmates. Mixed methods research has been adopted with explanatory sequence, and analysis has been drawn upon both qualitative and quantitative data in the study to gain broader insights to the perceptions of learners in the corrective feedback. Participants consisted of 119 9th grade students and after completing 30-items questionnaire they attended 3 weeks treatment sessions focusing on the provider of the feedback specifically. At the end of treatment sessions, a total of 7 volunteers of the participants took the semi-structured interviews. The data showed that learners at the 9th grade prefer teacher feedback as the source of the feedback is credible however, both individual differences and interpersonal relationships between the source and the receiver of the feedback plays a crucial role. This research provides significant insights for teachers, teacher educators and MoNE policies.