The effect of teaching mind mapping strategies on EFL students' writing performance and their perceptions towards mind mapping technique in persuasive and descriptive essays
Zihin haritalama stratejileri öğretiminin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin, ikna edici ve betimleyici metin türlerindeki yazma performanslarına ve zihin haritalama tekniğine ilişkin algılarına olan etkisi
- Tez No: 905485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, zihin haritalama stratejisinin orta düzey İngilizce öğrenen yabancı dil öğrencilerinin betimleyici ve ikna edici kompozisyon yazma performansları üzerindeki etkisini ve zihin haritalama stratejisine yönelik algılarını araştırmaktır. Bir deney grubu ve bir karşılaştırma grubu olmak üzere toplam otuz dokuz katılımcının yer aldığı karma yöntem yaklaşımlı yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma için nicel veri toplamak amacıyla her iki gruba da ön test, son test ve anket uygulanmıştır. Nitel veriler olarak da deney grubundaki katılımcılar için yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yansıtma kağıtları uygulanmıştır. Nicel veriler Mann- Whitney U testi, Wilcoxon Signed-rank testi ve betimsel istatistikler aracılığıyla analiz edilirken, nitel analiz için veri elde etmek amacıyla tematik analiz kullanılmıştır. Bulgular, deney ve karşılaştırma grupları arasında yazma performansında anlamlı bir fark olduğunu göstermiş ve zihin haritalamanın her iki kompozisyon türünde de yazma üzerindeki olumlu etkisini ortaya koymuştur. Deney grubundaki betimleyici ve ikna edici kompozisyon performanslarının karşılaştırılmasıyla ilgili olarak, görev yanıt kriterleri ikna edici kompozisyon türlerinde argüman sunmada daha az gelişme olduğunu ortaya koymuştur. Anket analizi ayrıca katılımcıların bilişsel ve üstbilişsel yönlerin faydaları konusunda çoğunlukla hemfikir olduklarını, ancak motivasyonun etkisi konusunda daha az hemfikir olduklarını ortaya koymuştur. Nitel analiz için, öğrencilerin zihin haritalama tekniğine verdikleri yanıtlar, bilişsel ve üstbilişsel yönlere ilişkin genel olarak olumlu bir algıya işaret etmiştir. Ancak, zihin haritalama stratejisinin kelime dağarcığını geliştirme ve zaman yönetimi üzerindeki etkisine ilişkin daha az mutabakat bulunmuştur. Bu bulgular, zihin haritalama tekniğinin yazma öğretiminde, tür bazında etkilerinde ve öğrencilerin algıları hakkındaki içgörüleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the mind-mapping strategy on intermediate-level English foreign language learners' writing performance in descriptive and persuasive essays and explore their perceptions towards the mind-mapping strategy. A quasi-experimental design with a mixed-method approach was employed, involving an experimental group and a comparison group with thirty-nine participants in total. The pre-test, the post-test, and the questionnaire were administered to both groups to collect quantitative data for the study. For qualitative data, semi-structured interviews and reflection papers were conducted for the participants in the experimental group. The quantitative data were analyzed through the Mann- Whitney U test, the Wilcoxon Signed-rank test, and the descriptive statistics, while the thematic analysis was used to obtain data for the qualitative analysis. The findings indicated a significant difference in writing performance between the experimental and comparison groups, demonstrating the positive impact of mind mapping on writing in both essay types. Regarding the comparison of descriptive and persuasive essay performances in experimental group, task response criteria revealed less improvement in presenting arguments in persuasive essay genres. The questionnaire analysis also revealed that participants mostly agreed on the benefits of cognitive and metacognitive aspects, but they showed less agreement on the impact of motivation. For the qualitative analysis, students' responses to the mind-mapping technique indicated a generally positive perception of cognitive and metacognitive aspects. However, less agreement was found regarding the effect of the mind-mapping strategy on vocabulary improvement and time management. These findings provide insights into the mind-mapping technique in writing instructions and its genre-specific effects and students' perceptions.