Exploring EFL learners' feedback literacy: Insights from an ELT academic writing classroom
EFL öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlığını keşfetme: Bir ELT akademik yazma sınıfından içgörüler
  1. Tez No: 905488
  2. Yazar: NAZİK KATLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GENÇ YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Geri bildirim ve alımı, öğrencilerin gelişiminde ve başarısında önemli bir faktör olmuştur (Hattie & Timperley, 2007; Mandouit & Hattie, 2023; Wisniewski). Geri bildirim fırsatlarından yararlanmada öğrenci geri bildirim okuryazarlığının önemi giderek daha fazla kabul görse de, L2 yazma sınıflarındaki öğrenci geri bildirim okuryazarlığının gidişatı tam olarak anlaşılamamıştır (Zang & Mao, 2023). Bu bağlamda çalışma, Türkiye'de yükseköğretim bağlamında EFL öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bir vakıf üniversitesinde ilk yılında olan 49 hizmet öncesi ELT öğretmeninden araştırma verilerini toplamak için karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Veriler, Zhang & Mao (2023) tarafından L2 yazma sınıfı bağlamına uyarlanan“Öğrenci Geri Bildirim Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin nispeten geri bildirim okuryazarı olduğunu ve katılımcıların büyük çoğunluğunun karşılaştırılabilir düzeyde geri bildirim okuryazarlığına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Feedback and its uptake have undeniably been a significant factor in the development and success of learners (Hattie & Timperley, 2007; Mandouit & Hattie, 2023; Wisniewski). Although the significance of student feedback literacy in leveraging feedback opportunities is increasingly acknowledged, the trajectory of student feedback literacy in L2 writing classrooms remains poorly understood (Zang & Mao, 2023). In this respect, the study aims to examine the feedback literacy of EFL learners in a higher education context in Turkey. A mixed-method research design was employed to collect research data from 49 pre-service ELT teachers in their first year at a foundation university. The data was collected using“The Scale of Student Feedback Literacy,”which was adapted by Zhang & Mao (2023) for an L2 writing classroom context. The results have indicated that learners are comparatively feedback-literate and the vast majority of the respondents have comparable levels of feedback literacy.