Dünya Bankası Lojistik Performans Endeksi kullanılarak ülkelerin performanslarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of countries with multi-criteria decision-making methods using the World Bank Logistics Performance Index
  1. Tez No: 905506
  2. Yazar: ÇAĞSEN MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma, Dünya Bankası Lojistik Performans Endeksi (LPI) üzerinden ülkelerin lojistik performanslarını CODAS ve EDAS gibi çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirmeyi hedeflemektedir. Lojistik performansı, bir ülkenin ekonomik gelişimi ve rekabet gücü açısından önemli bir unsurdur. Çalışma, ilk olarak LPI'nin hesaplama yöntemleri ve ana kriterlerini detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Araştırmada, Entropi yöntemi ile belirlenen kriter ağırlıkları kullanılarak, CODAS ve EDAS yöntemleri ile ülkelerin lojistik performansları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bazı ülkelerin lojistik performanslarının diğerlerine kıyasla belirgin bir şekilde daha yüksek olduğunu göstermektedir.Bulgular, politika yapıcılar için ülkelerin lojistik altyapılarını iyileştirmeleri ve uluslararası ticarette rekabetçiliklerini artırmaları amacıyla stratejik öneriler sunmaktadır. Ayrıca, CODAS ve EDAS yöntemlerinin lojistik performansın değerlendirilmesinde etkili araçlar olarak kullanılması, bu alandaki akademik literatüre önemli bir katkıda bulunmaktadır. Gelecek araştırmaların daha geniş veri setleri ile kapsamlı analizler gerçekleştirmesi gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the logistics performance of countries using the World Bank Logistics Performance Index (LPI) through multi-criteria decision-making methods such as CODAS and EDAS. Logistics performance is a significant factor in a country's economic development and competitiveness. The study first analyzes the calculation methods and key criteria of the LPI in detail. In the research, the logistics performances of countries are examined using the CODAS and EDAS methods, with criteria weights determined by the Entropy method. The results obtained indicate that the logistics performances of some countries are significantly higher compared to others. The findings provide strategic recommendations for policymakers to improve the logistics infrastructure of countries and enhance their competitiveness in international trade. Additionally, the use of CODAS and EDAS methods as effective tools for evaluating logistics performance contributes significantly to the academic literature in this field. It is emphasized that future research should conduct comprehensive analyses with broader datasets.