Lojistik performans endeksinin çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi: Apec ülkeleri üzerine bir çalışma
Evaluation of the logistics performance index using multi-criteria decision-making methods: A study on Apec countries
  1. Tez No: 977396
  2. Yazar: BİNNUR ÇOMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KADİR ÖZEKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, APEC ülkelerinin lojistik performanslarını Dünya Bankası'nın 2023 Lojistik Performans Endeksi (LPE) verileri kullanılarak Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri aracılığıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Analizde kriter ağırlıkları LOPCOW yöntemiyle belirlenmiş, ardından CRADIS, CoCoSo, MARCOS, RSMVC, SPOTIS, AROMAN ve Borda Sayım yöntemleriyle ülkeler sıralanmıştır. Elde edilen bulgular,“Skoru Takip Etme ve İzleme”ile“Uluslararası Sevkiyat”kriterlerinin en yüksek öneme sahip olduğunu,“Gümrük”kriterinin ise en düşük öneme sahip olduğunu göstermektedir. Singapur, tüm yöntemlerde yüksek performans sergileyerek lider ülke pozisyonunu korumuştur. Ayrıca, çalışma sekiz farklı ÇKKV yönteminin birlikte kullanılmasıyla literatürdeki tek yöntem odaklı yaklaşımlardan ayrışmakta ve sonuçların güvenilirliğini artırarak literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda; çalışmada elde edilen bulguların, ilgili alandaki gelecekteki araştırmalara yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the logistics performance of APEC countries using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods, utilizing data from the World Bank's 2023 Logistics Performance Index (LPI). The criteria weights were determined using the LOPCOW method, followed by ranking the countries through various techniques, including CRADIS, CoCoSo, MARCOS, RSMVC, SPOTIS, AROMAN, and Borda Count. The findings indicate that the criteria for“Score Tracking and Monitoring”and“International Shipment”are of paramount importance, whereas the“Customs”criterion is rated as the least significant. Singapore has consistently maintained its leading position, demonstrating high performance across all methodologies. Furthermore, this study distinguishes itself from existing literature that primarily focuses on single-method approaches by integrating eight distinct MCDM methods, thereby enhancing the reliability of the results. The findings of this research will likely contribute valuable insights for future studies in this field.