Ankara'da faaliyet gösteren özel hastanelerde geri ödeme tercihlerinin değerlendirilmesi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on evaluation of reimbursement preferences in private hospitals in Ankara
- Tez No: 905505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKMAK BARSBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özel sağlık kurumlarının finansal gelir kaynakları çeşitli unsurlardan oluşmaktadır. Bu unsurlar arasında özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve anlaşmalı kurumlara kesilen faturalar bulunmaktadır. Hastaneler, sundukları hizmetlerin karşılığını, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda belirli sözleşmeler ve katsayılar üzerinden almaktadır. Bu çalışma, hastanelerin finansal açıdan olumsuz etkilenebileceği harcamaları analiz ederek, bu harcamaların en aza indirilmesi için uygulanabilir çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle medikal muhasebe süreçleri çerçevesinde, özel sağlık sigortaları, tamamlayıcı sağlık sigortaları, anlaşmalı kurumlar ve SGK ile yapılan sözleşme süreçlerinde tercih edilen ödeme yöntemlerini ve bu tercihlere etki eden faktörleri incelemektedir. Ayrıca, ilaç ve sarf malzeme kullanımında kayıpların önlenmesine yönelik stratejiler ile dış kaynak kullanımının avantaj ve dezavantajları da araştırmanın odak noktalarından biridir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'daki özel hastanelerin medikal muhasebe ve faturalandırma birimlerinde çalışan 10 yönetici ve personel oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmış, katılımcılar kartopu örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analizler sonucunda üç ana tema ve dokuz alt tema belirlenmiştir. Ana temalar;“Kurumsal Anlaşmalarda Kurum Tercihi,”“Sağlık Hizmetlerinde Ödeme Sistemleri Reformu”ve“Sağlık Hizmetlerinde Harcamaların Azaltılmasına İlişkin Stratejiler”dir. Alt temalar ise;“TTB-SGK Karşılaştırması,”“TSS-ÖSS Karşılaştırması,”“HUV-TTB Karşılaştırması,”“Hakkaniyetli Ödeme Sistemleri,”“Esnek Ödeme Sistemleri,”“Kaynakların Optimize Edilmesi,”“Jenerik veya Eşdeğer İlaçların Tercih Edilmesi,”“Dış Kaynak Kullanımı Yerine Kurumda Tetkik Hizmeti Sunumu”ve“Kaynak ve İlaç Kullanımında Personel Eğitimi ile Verimliliğin Artırılması”olarak belirlenmiştir. Bu araştırma, özel hastanelerin sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik öneriler geliştirirken, sağlık sektöründeki paydaşlara karar alma süreçlerinde rehberlik edecek bilgiler sunarak hem literatüre hem de uygulamaya katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Financial income sources of private health institutions consist of various elements. These include private and supplementary health insurance, Social Security Institution (SSI) and invoices issued to contracted institutions. Hospitals are compensated for the services they provide through certain contracts and coefficients in line with their agreements with various institutions and organizations. This study aims to analyze the expenditures that may negatively impact hospitals financially and to develop feasible solutions to minimize these costs. In particular, within the framework of medical accounting processes, the study examines the preferred payment methods and the factors influencing these preferences in the contracting processes with private health insurance providers, supplementary health insurances contracted institutions and SSI. Additionally, it addresses strategies to prevent losses related to the use of medicines and consumables, as well as the advantages and disadvantages of outsourcing, which are focal points of the research. The study group consists of 10 managers and staff working in the medical accounting and billing departments of private hospitals in Ankara. Data were collected through semi-structured interviews, with participants selected via snowball sampling, and interviews were conducted face-to-face. The collected data were analyzed using thematic analysis. The analysis, identified three main themes and nine sub-themes. The main themes are“Institutional Preference in Institutional Agreements,”“Reform of Payment Systems in Health Services”and“Strategies for Reducing Expenditures in Health Services”. The sub-themes are“TTB-SGK Comparison,”“TSS-ÖSS Comparison,”“HUV-TTB Comparison,”“Equitable Payment Systems,”“Flexible Payment Systems,”“Optimization of Resources,”“Preference for Generic or Equivalent Pharmaceuticals,”“Provision of In-House Examination Services Instead of Outsourcing,”and“Increasing Efficiency in Resource and Pharmaceuticals Use through Staff Training.”This research aims to contribute to both the literature and practice by offering insights to guide stakeholders in the health sector in their decision-making processes while developing recommendations to enhance the sustainability of private hospitals.