Edebiyat sosyolojisi açısından mübadele romanları
Exchange novels in terms of literary sociology
  1. Tez No: 905509
  2. Yazar: SELMİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Göç, insanlık tarihi kadar eski sosyolojik bir olgudur. Siyasi, sosyal, ekonomik nedenlerle meydana gelen göçler edebiyata da yansımıştır. Çeşitli nedenlerle yapılan göçler içerisinde en ilginç olan göç çeşidi mübadeledir. Arapça“değişme, değiş tokuş”anlamına gelen mübadele nüfusun zorunlu olarak yer değiştirmesidir. 1923 yılında Lozan'daki antlaşmaya ek olarak Mübadele Sözleşmesi de imzalanır. Mübadele Sözleşmesi'ne göre İstanbul dışındaki bütün Ortodokslar Yunanistan'a gidecek, Batı Trakya dışındaki bütün Müslümanlar Türkiye'ye göç edecektir. Mübadeleye tabii kimselerden hiçbiri hükümetlerin izni olmadıkça bir daha geri dönemeyecekti. Mübadeleye tabi tutulan insanların yaşamış oldukları maddi ve manevi kayıplar, mübadele ile yaşadıkları duygusal yıkım, özellikle 1990'dan sonra Türk Edebiyatında sıklıkla işlenmeye başlamıştır. Bu çalışmada edebiyat sosyolojisi açısndan mübadele romanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is as old as the history of humanity. Resulting from political and economic reasons, migration has always been reflected in the literature. Of all the other reasons, the most interesting type of migration is 'mübadele' (exchange, excambium). The Arabic term 'mübadele', which has a lexical meaning of 'exchange, swap', is compulsory deportation of inhabitants in Turkey and Greece. In the history of Independence of Turkish Nation, in addition to the Treaty of Lausanne, the parties agreed to sign The Convention on Deportation in 1923. According to the Convention, all the Greek Orthodox in İstanbul had to move to Greece, and all the Muslims excluding the ones living in Western Thrace had to migrate to Turkey, and anyone subject to the deportation were never allowed to turn back if they were not granted a permit by their government. The Convention became a compulsory hindrance to the refugees' hopes to return their hometowns, which they had always considered them as their motherlands for centuries. The material and spiritual loss that the refugees had to experience and the emotional destruction resulting from the deportation appeared as a common theme in Turkish Literature especially after 1990. In this study, exchange novels have been analyzed from the perspective of literary sociology.