Bir kargo firmasının etkinliğinin veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency for a cargo firm with data envelopment analysis
  1. Tez No: 905515
  2. Yazar: İSMAİL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Econometrics, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmelerin üretim sürecinde kullandıkları kaynaklarını etkin ve verimli kullanması, rekabet ortamında işletme sürekliliği için kaçınılmaz bir zorunluluktur. Kaynaklarını etkin bir şekilde kullanarak en üst düzeyde verimi elde eden üretim sistemleri, rakiplerinin önüne geçerek karlılıklarını artıracaktır. Bu tez çalışması kapsamında, ülke genelinde faaliyet gösteren bir kargo firmasının kaynaklarını etkin kullanıp kullanmadığı tespit etmeye çalışılmıştır. Küresel Covid-19 pandemisi ile artan e-ticaret sektöründeki büyüme ile birlikte kargo sektörü de hızla büyümüştür. Kargo sektöründeki rekabetin hız ve maliyet odaklı olarak gelişmesinden dolayı kaynakların etkin kullanılması daha önemli olmuştur. Kaynak etkinliğini değerlendirmek için aynı anda çok sayıda girdi ve çıktı ile değerlendirme yapan veri zarflama analizi kullanılmıştır. Kargo firmasına ait 81 il temsilciliği karar verme birimi olarak belirlenmiştir. Çalışmada, kargo firmasına ilişkin gerçek veriler ile veri zarflama analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda kargo firmasının etkin olmayan karar verme birimlerini etkinlik seviyesine çıkarabilmesi için öneriler ve politikalar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective and efficient use of resources used by enterprises in the production process is an inevitable necessity for business continuity in a competitive environment. Production systems that achieve the highest level of efficiency by using their resources effectively will increase their profitability by getting ahead of their competitors. Within the scope of this thesis study, it has been tried to determine whether a cargo company operating across the country uses its resources effectively. In parallel with the growth in the e-commerce sector, which increased with the global Covid-19 pandemic, the cargo sector has also grown rapidly. Due to the development of competition in the cargo sector with a focus on speed and cost, it has become essential to use resources effectively. Data envelopment analysis, which evaluates multiple inputs and outputs at the same time, was used to evaluate resource efficiency. The 81 provincial representatives of the cargo company were determined as the decision-making unit. In the study, data envelopment analysis was performed with real data of the cargo company. As a result of the analysis, suggestions and policies have been developed in order to increase the inefficient decision-making units of the cargo company to the level of efficiency