Rinoplasti hastalarında internal nazal valv açısını artırmak ve orta çatı restorasyonunu sağlamak için farklı bir bakış açısı:interkartilaginöz spreader greft
A different perspective to increase the internal nasal valve angle and provide middle roof restoration in rhinoplasty patients:intercartilaginous spreader graft
- Tez No: 905516
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞAHİN ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Rinoplasti, hem dünyada hem de ülkemizde sıklıkla uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Burun, solunum sisteminin önemli bir parçasıdır ve herhangi bir yapısal bozukluk, solunum fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle rinoplasti operasyonlarında arzu edilen estetik görünümle birlikte fonksiyonel onarım oldukça önemlidir. Çalışmamızda; geleneksel spreader greftlerin dezavantajının giderilmesi için septum ile üst lateral kıkırdaklar ilişkisini interkartilaginöz greftler kullanarak, hem orta çatıyı restore etmeye hem de internal nazal valv açısını artırmaya, bunu yaparken de ana hava yolunu engelleyecek bir yapıdan kaçınılmaya çalışıldı. Bu çalışmada, interkartilaginöz spreader greft yöntemi ile opere edilen hastaların preoperatif ve postoperatif NOSE (Nazal obstrüksiyon semptomlarını değerlendirme skalası) ve ROE (Rinoplasti sonuç değerlendirme anketi) testlerinin karşılaştırılarak, yöntemin başarısının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda Nisan 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında interkartilaginöz spreader greft yöntemi ile opere edilen 30 rinoplasti hastasının dosyaları ve belgeleri incelenerek retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. İnterkartilaginöz spreader greft uygulaması için öncelikle üst lateral kıkırdakların uzunluğu ve genişliği cetvel ve kaliper yardımı ile ölçüldü. Ardından septumdan elde edilen kıkırdak greftleri interkartilaginöz spreader greft tekniğine uygun biçimde olacak şekilde bisturi yardımı ile şekillendirilerek sefalikte dar kaudale doğru gidildikçe genişleyecek biçimde dizayn edildi. Greft her iki üst lateral kıkırdağın arasında septumun ise dorsalinde kalacak biçimde septum üzerine yerleştirildi. Hastaların fonksiyonel ve estetik açıdan sonuçlarının değerlendirilmesi ve hasta memnuniyetinin saptanması açısından tüm hastalara ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası 3.ay kontrollerinde NOSE (Nasal obstruction symptoms evaluation scale, Stewart ve ark., 2004) ve ROE (Rhinoplasty outcome evaluation questionnaire, Alsarraf, 2001) testleri yapılmıştır. Bulgular: Kliniğimizde interkartilajinöz spreader greft yöntemi ile opere edilen 30 (n:30) hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 17 (% 56,7)'si kadın, 13 (%43,3)'ü erkektir. Hastaların yaşları 18-50 yaş arasında olup yaş ortalamaları 25,33'tür. Operasyon öncesinde hastaların toplam NOSE skorlamasının ortalama değeri 9,9 ± 4,196 olup, ameliyat sonrası yapılan toplam NOSE skorlamasının ortalama değerinin 4,47 ± 2,776' ye düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rhinoplasty is one of the most frequently performed aesthetic operations both in the world and in our country. The nose is an important part of the respiratory system and any structural disorder can negatively affect respiratory functions. Therefore, functional repair is very important along with the desired aesthetic appearance in rhinoplasty operations. In our study, we aimed to address the drawbacks of traditional spreader grafts by utilizing intercartilaginous grafts to restore the middle vault and increase the internal nasal valve angle by establishing a relationship between the septum and the upper lateral cartilages. Concurrently, we aimed to avoid creating a structure that would obstruct the main airway passage. This study aims to evaluate the success of the method by comparing the preoperative and postoperative NOSE (Nasal obstruction symptoms evaluation scale) and ROE (Rhinoplasty outcome evaluation questionnaire) tests of patients operated with the intercartilaginous spreader graft method. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively by examining the files and documents of 30 rhinoplasty patients who were operated on with the intercartilaginous spreader graft method between April 2023 and February 2024 at Kocaeli University Research and Practice Hospital, Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery. For intercartilaginous spreader graft application, first the length and width of the upper lateral cartilages were measured with the help of a ruler and caliper. Then, the cartilage grafts obtained from the septum were shaped with the help of a scalpel in accordance with the intercartilaginous spreader graft technique and were designed to be narrow in the cephalic part and wide in the caudal part. In order to evaluate the functional and aesthetic results of the patients and to determine patient satisfaction, NOSE (Nasal obstruction symptoms evaluation scale, Stewart ve ark., 2004) and ROE (Rhinoplasty outcome evaluation questionnaire, Alsarraf, 2001) tests were performed on all patients before surgery and at the 3rd month postoperative follow-up. Results: 30 (n:30) patients who were operated on with the intercartilaginous spreader graft method in our clinic were included in the study. 17 (56.7%) of the patients are female and 13 (43.3%) are male. The ages of the patients are between 18 and 50 years old, and the average age is 25.33. The mean value of the total NOSE score of the patients before the operation was 9.9 ± 4.196, and the mean value of the total NOSE score after the operation decreased to 4.47 ± 2.776.