'Bakı 1501' adlı eserin 100 sayfasının dil incelemesi (İnceleme-aktarım)
Linguistics analysis of 100 pages of the work named 'Bakı 1501'.(Linguistics analysis-translation)
  1. Tez No: 905552
  2. Yazar: DİLEK MÜLAZIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez, Azize Caferzâde'nin“Bakı-1501”adlı romanının ilk 100 sayfasının Türkiye Türkçesine aktarım sürecini ve Azerbaycan Türkçesi dil bilgisi özelliklerinin incelenmesini ele almaktadır. Roman, 16. yüzyılda geçen ve Şah İsmail'in hayatını, hükümdarlık yolculuğunu, siyasi mücadelelerini ve Bakü'nün fethini konu alan önemli bir tarihî roman olarak kabul edilir. Caferzâde, eserinde tarihsel gerçeklikleri ustaca kendi hayal gücüyle harmanlayarak, karakterlerin iç dünyalarını zengin bir şekilde okuyucuya aktarmıştır. Romanda, vatanseverlik, millet sevgisi ve dinî inanç gibi temaları işlerken, farklı anlatım teknikleriyle eserini derinleştirmiştir. Tez, özellikle romanın Türkiye Türkçesine aktarım sürecinde karşılaşılan dil bilgisi zorluklarını detaylı bir şekilde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the process of translating the first 100 pages of Azize Caferzade's novel Bakı-1501 into Turkish and analyzes the grammatical features of Azerbaijani Turkish. The novel is regarded as a significant historical work, set in the 16th century, focusing on the life of Shah Ismail, his rise to power, political struggles, and the conquest of Baku. Caferzade masterfully intertwines historical facts with her imagination, offering a rich portrayal of the characters' inner worlds. The novel delves into themes such as patriotism, national identity, and religious faith, while employing various narrative techniques to deepen the complexity of the story. The thesis particularly addresses the linguistic challenges encountered during the translation of the novel into Turkish, providing a detailed analysis of the grammatical difficulties faced in the translation process.