Hekimlerin mevzuata göre sahip oldukları haklar ve cezai sorumlulukları konusunda bilgi düzeyi ve davranışları
Physicians' knowledge and behavior about their rights and criminal liabilities according to legislation
- Tez No: 417496
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapmakta olan aile hekimliği uzmanı ve pratisyen hekimlerin, mevzuata göre sahip oldukları haklar, cezai sorumluluklar ve genel hukuk kuralları konusunda bilgi düzeylerini ve davranışlarını ortaya koymaktır. Bunun yanında sosyodemografik faktörlerin, konu ile ilgili alınmış eğitim durumunun, herhangi bir ceza alıp almama durumunun sorulara verilen yanıtları nasıl etkilediğinin saptanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Ankara ili merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan 381 hekim ile yüz yüze görüşüldü. 7 tanesi hekim haklarını, 7 tanesi cezai sorumluluklarını ve 4 tanesi de genel hukuk kurallarını sorgulayan 18 bilgi sorusu içeren, güncel mevzuata göre hazırlanmış toplam 38 soruluk anket formu kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 11,5 paket programı kullanıldı. Bilgi sorularının ayrı ayrı kişisel ve demografik bilgilerle karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Doğru sayılarının demografik ve kişisel durumlarda farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık değeri p < 0.05 kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların %21,8'i (n=83) aile hekimliği uzmanı olarak, %78,2'si (n=298) pratisyen hekim olarak görev yapmaktaydı. Hekimlerinin yaş ortalaması 46,9 ± 7,6 idi. Toplam 18 adet bilgi sorusuna, tüm hekimler tarafından verilen doğru yanıtların ortalaması 7,57 ± 2,16 bulunmuştur. Aile hekimliği uzmanlarının ortalama doğru yanıtları 8,07 ± 1,90, pratisyen hekimlerin ortalama doğru yanıtları ise 7,43 ± 2,21 saptanmış ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate knowledge and behaviours of FM Specialists and GPs, working in central districts of Ankara, regarding their rights, criminal liabilities and common rules of law that are regulated by legislation. In addition, we also aimed to determine how the answers were influenced by sociodemographic factors, educational status of participants on medicolegal issues and if the participants received any punishment. Materials and Methods: Total number of 381 physicians, working at Family Centers located in central districts of Ankara, were interviewed face-to-face. We used a 38-item questionnaire that was developed according to current legislation. The questionnaire contains 18 knowledge based questions which 7 questions investigate physician's rights, 7 questions investigate criminal liabilities and 4 questions investigate common rules of law. The collected data were analyzed by using SPSS softwere (Version 11.5). Chi-square test was used in order to compare knowledge based questions with sociodemographic factors. Mann Whitney U test was used for assessing whether the number of correct answers differs with sociodemographic factors or not. A p-value of 0.05 was considered statistically significant. Results: 21,8 percent of participants were FM specialists and %78,2 of them were GPs. Mean age of physicians were 46,9 ± 7,6. Mean score for correct responses in 18 knowledge based questions was 7,54 ± 2,16. FM Specialists' mean score was 8,07 ± 1,90, GP's mean score was 7,43 ± 2,21 and there was a statistically significant difference between two groups (p=0,007).