Sosyal yardımların yoksullar üzerindeki etkisi: Muş ili örneği
The impact of social assistance on poverty: The case of Muş province
  1. Tez No: 905556
  2. Yazar: BAHADIR HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırmamızın amacı, Muş ilinde ikamet eden sosyal yardım faydalanıcısı bireyler özelinde, düzenli sosyal yardım alan yoksulların işgücüne katılma isteklerini, çalışmayı tercih ettikleri sektörleri, iş arama sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve sosyal yardımların hayatlarındaki önemini incelemektir. Bu bağlamda sosyal yardımların ihtiyaçlarını karşılamadaki rolü, İŞKUR'un sosyal yardım alanlara yönelik uygulamakta olduğu sosyal yardım istihdam bağlantısı uygulamalarının etkinliği, sosyal yardım alıyor olmalarına sosyal çevrelerinin verdiği tepkiler ve sosyal yardımların yoksul seçmenlerin oy tercihlerini etkileyip etkilemediği hususları araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Muş İlinde ikamet eden 15 sosyal yardım yararlanıcısı birey ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA Analytics Pro (24.3.0) bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz neticesinde oluşan tema, kategori ve alt kategoriler açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda düzenli sosyal yardım alan yoksulların; almakta oldukları sosyal yardımların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı, çalışmak istedikleri sektörün öncelikle kamu sektörü olduğu, sosyal güvencesiz ve zor şartlarda çalıştıkları, katılımcıların çoğunluğunun yardımlar karşısında oy haklarını bir mübadele aracı olarak kullanabilecekleri, sosyal yardım istihdam bağlantısı kapsamında ki faaliyetlerin yetersiz kaldığı ve kayıt dışı çalışmaların sosyal yardımların adil dağılımına engel olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our research, in the case of recipients of social assistance benefits who have their place of residence in Muş, the willingness of the poverty receiving regular social assistance to participate in the labour force, the sectors they prefer to work in, to examine the difficulties they face in the job search process and the importance of social assistance in their lives. In this context, the role of social assistance in meeting their needs, the effectiveness of İŞKUR's social assistance employment linkage practices for social assistance recipients, reactions of the social environment to the poverty receiving social assistance and whether social aids affect the voting preferences of poverty voters has been investigated. Within the scope of the research, face-to-face interviews were conducted with 15 social assistance beneficiaries residing in Muş. The data obtained were analysed using MAXQDA Analytics Pro (24.3.0) computer programme. The themes, categories and subcategories formed as a result of the analysis were explained and evaluated. As a result of the research, it was found that the poverty who receive regular social assistance; the social aids they receive are insufficient to meet their needs, the sector they want to work in is primarily the public sector, they work without any social security and under difficult conditions, in the face of social benefits, participants can use their voting rights as a tool for change, it has been observed that the activities within the scope of social assistance-employment linkage are insufficient and unregistered work prevents the fair distribution of social assistance.