Sosyal bilgiler öğretmenlerinin özel eğitim uygulamalarına ilişkin görüşleri
Social studies teachers' views on special education practices
- Tez No: 905557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Giresun ilinde görev yapan Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler öğretiminde özel eğitim uygulamalarına ilişkin görüşlerini incelemektir. Yöntem: Çalışma nitel araştırma yaklaşımlarından fenomoloji (olgu bilim) desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Giresun ilinde görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler öğretiminde özel eğitim uygulamalarına ilişkin görüşlerine ulaşmak için görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilerin anlamlı bir şekilde ifade edilmesinde içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: On bir Sosyal Bilgiler öğretmeni ile yapılan görüşme sonuçları incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular araştırma soruları doğrultusunda“Sosyal bilgiler öğretmenlerinin özel eğitim kavramına ilişkin görüşleri”,“Sosyal bilgiler öğretmenlerinin özel eğitim uygulamalarına ilişkin görüşleri”,“Sosyal bilgiler öğretmenlerinin özel eğitim uygulamalarında kendilerini yeterli bulma durumlarına ilişkin görüşleri”,“Sosyal bilgiler öğretmenlerinin özel gereksinimli öğrencilere yönelik yaptıkları uygulamalara ilişkin görüşleri”ve“Sosyal bilgiler öğretmenlerinin , lisans düzeyinde özel eğitime yönelik verilecek eğitime ilişkin görüşleri”olmak üzere beş ana temada toplanmıştır. Sonuçlar: Yapılan görüşmeler sonucunda; sosyal bilgiler öğretmenlerinin alan bilgisi konusunda kendilerini oldukça yeterli gördükleri , özel eğitim uygulamalarında ise yetersiz gördükleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında sosyal bilgiler öğretmenlerinin , en fazla alan uzmanlığına ve bep planlarına vurgu yaptığı ve özel eğitim uygulamalarına ilişkin farkındalıklarının yüksek olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the opinions of social studies teachers working in Giresun province regarding special education practices in social studies teaching. Method: The study was designed in accordance with the phenomenology pattern, one of the qualitative research approaches. The study group consists of Social Studies teachers working in Giresun province in the 2022-2023 academic year. In this study, the interview technique was used to reach the opinions of social studies teachers on special education practices in social studies teaching. The study group was determined by the criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods. The content analysis method was used to express the data obtained as a result of the interviews in a meaningful way. Findings: The results of the interviews conducted with eleven Social Studies teachers were examined. The findings obtained from the research were gathered under five main themes in line with the research questions:“Social Studies teachers' views on the concept of special education”,“Social Studies teachers' views on special education practices”,“Social Studies teachers' views on whether they find themselves sufficient in special education practices”,“Social Studies teachers' views on the practices they carry out for students with special needs”and“Social Studies teachers' views on the education to be provided in undergraduate special education”. Conclusions: As a result of the interviews, it was revealed that although social studies teachers have high competence in field knowledge, they see themselves as inadequate in special education practices. Within the scope of this study, it was seen that social studies teachers emphasize field expertise and IEP plans the most and their awareness of special education practices is high.