Küçük alan tahmini yöntemleriyle Türkiye'de kadına yönelik şiddetin incelenmesi
Examining violence against women in Türkiye using small area estimation methods
- Tez No: 905581
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kadına yönelik şiddet yaygınlığının iller bazında tespit edilmesini konu edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yapılan Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması 2014 adlı anketten elde edilen yatay kesit veri seti kullanılmıştır. Ulusal bazda sunulan bir anketten yola çıkılarak daha küçük alt alanlar hakkında çıkarımlar yapılması söz konusu olduğu için küçük alan tahmini prosedürlerine başvurulmuştur. Çalışmada iller bazında çıkarımlar yapılması amaçlandığı için alan seviyeli Fay – Herriot modeli kullanılmıştır. Beş farklı şiddet türü için yapılan analizlere göre fiziksel şiddet yaygınlığının en yüksek olduğu iller Muğla, Denizli, Çankırı; cinsel şiddet yaygınlığının en yüksek olduğu iller Isparta, Yozgat, Sivas; psikolojik şiddetin en yaygın olduğu iller Denizli, Konya, Isparta; ekonomik şiddetin en yaygın olduğu iller Osmaniye, Muğla, Bayburt; kontrolcü davranışın en yaygın olduğu iller ise Çankırı, Sivas ve Isparta olarak tespit edilmiştir. Yapılan analizlerin tamamında Fay – Herriot modeli, doğrudan tahminlere göre daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the prevalence of domestic violence against women at the provincial level in Turkey. To achieve this goal, the cross-sectional dataset obtained from the National Research on Domestic Violence against Women in Turkey 2014, conducted by Hacettepe University Institute of Population Studies, was utilized. Small area estimation procedures were employed to make inferences about smaller sub-areas based on a nationally representative survey. As the study aimed to make inferences at the provincial level, the area level Fay-Herriot model was utilized. According to the analyses conducted for five different types of violence, the provinces with the highest prevalence of physical violence are Muğla, Denizli, and Çankırı; for sexual violence, Isparta, Yozgat, and Sivas; for psychological violence, Denizli, Konya, and Isparta; for economic violence, Osmaniye, Muğla, and Bayburt; and for controlling behavior, Çankırı, Sivas, and Isparta. Across all analyses, the Fay-Herriot model has outperformed direct estimations.