Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinde kamu harcamaları ile ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between government expenditures and economic growth in independent Turkish Republics
  1. Tez No: 905580
  2. Yazar: BABAMURAT TANYRKULYYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER GÖVDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye Cumhuriyeti ve bağımsız Türk Cumhuriyetlerinde, kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladığımız bu çalışma, ülkelerin ekonomik, sosyal ve demografik yapılarını değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde, her ülkenin bağımsızlığını kazanmasından sonraki ekonomik dönüşüm süreçleri ve demografik yapısı ele alınmıştır. Ardından, kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, kamu harcamalarının tanımı yapılarak ekonomik büyüme teorileriyle ilişkilendirilmekte ve bu iki faktör arasındaki ilişkinin derinlemesine analizi sunulmuştur. Bu çalışmada 1992-2021 senelerine ait Bağımsız Türk Devletlerinin yıllık verileri kullanılarak kamu harcamaları ile ekonomik büyümeleri arasında ilişki araştırılmıştır. Araştırılmasında kullanılan değişkenlerin öncelikle ADF birim testi ile test edilmiştir. Daha sonra ARDL sınır testi kapsamında incelenmiştir. Ayrıca kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek amacıyla Toda-Yamamoto nedensellik testleri yapılmıştır. Bağımsız Türk Devletlerinin analiz edilen dönem içerisinde kamu harcamalarının ekonomik büyümeyi arttıracağını ifade eden Keynesyen hipotezi reddeder iken, milli gelirdeki artışın kamu harcamalarını artıracağını ifade eden Wagner kanununu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis which aims to examine the relationship between governmet expenditures and economic growth in the Republic of Turkey and independent Turkish Republics, has evaluated the economic, social and demographic structures of the countries. In the introduction, the economic transformation processes and demographic structure of each country after gaining independence are discussed. Then, the impact of governmet expenditures on economic growth is analysed. In this context, government expenditures are defined and related to economic growth theories and an in-depth analysis of the relationship between these two factors is presented. In this thesis, the relationship between governmet expenditures and economic growth is investigated by using the annual data of the Independent Turkish Republics for the years 1992-2021. The variables used in the research were first tested with the ADF unit test. Then, it was analysed within the scope of ARDL bounds test. In addition, Toda- Yamamoto causality tests were conducted to determine the direction of the relationship between governmet expenditures and economic growth. While rejecting the Keynesian hypothesis stating that government expenditures will increase economic growth in the period analysed, it supports Wagner's law stating that the increase in national income will increase government expenditures.