Haçlı Seferleri zamanında esaret, fidye ve rehine
Captivity, ransom and hostage in the time of the Crusades
- Tez No: 905583
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Orta Çağ tarihi açısından dönemin dinamiğini ortaya koyan yaklaşık iki yüzyıllık dönemi kapsayan Haçlı Seferleri, Avrupa'dan başlayıp Yakın Doğu'ya hareket eden birçok sosyal ve kültürel yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Doğu'daki din kardeşlerini esaretten kurtarmak parolasıyla yola çıkan Haçlılar, Türk-İslam coğrafyasında Müslümanlar ile giriştiği mücadelelerin sonucunda çatışmaya girerek kimi zaman girdikleri mücadeleden zafer elde ederek kurmuş oldukları kontluğu genişletirken kimi zaman da mağlup ayrılarak her iki taraf açısından bir etkileşimin meydana gelmesine ön ayak olmuştur. Bu etkileşim ile beraber çıktıları bu yol sadece çarpışma ve saldırı odaklı olmayıp aynı zamanda Müslümanlar ile girdikleri ilişkilerde gün yüzüne çıkarılması gereken birçok konuyu doğurmuştur. Çalışmamızı konu edindiğimiz esaret, fidye ve rehine kavramı Müslümanlar ile Haçlıların ikili ilişkilerini ortaya koyarken esir düşen şahsiyetlerin hangi şartlar altında kurtulduğu, hangi anlaşmanın meydana getirilmesinden sonra teslim edilen şehirlerde nelere şahit oldukları ve yolculuğa çıkan ile hayatını teminat olarak gösterenlerin hangi şartlar altında güvenliğini tesis etmek amacıyla bıraktığı rehinelerin Haçlı Seferleri tarihine bıraktığı soru işaretinin aydınlatılması bu çalışmanın yapı taşı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Crusades, which covered the period of about two centuries, revealing the dynamics of the period in terms of the history of the Middle Ages, brought with it many social and cultural approaches starting from Europe and moving to the Near East. The Crusaders, who set out with the motto of freeing their religious brothers in the East from captivity, entered into conflict as a result of their struggles with the Muslims in the Turkish-Islamic geography and sometimes expanded the county they established by achieving victory from the struggle they entered, while sometimes they were defeated and pioneered the formation of an interaction on both sides. With this interaction, this path is not only focused on collision and attack, but also has created many issues that should be brought to light in their relations with Muslims. The concept of bondage, ransom and hostage, in which we have the subject of our work, reveals the bilateral relations of Muslims and the Crusaders, under what conditions, they witnessed in the cities delivered after which agreement was created, and what they witnessed in the cities, and the under what conditions of those who went on the journey and showed their lives as a guarantee, who left in order to establish their security, will be the building block of this work.