Açık açılı glokomlu hastalarda işitsel fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of auditory function in patients with open-angle glaucoma
- Tez No: 905584
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı açık açılı glokom tanısı almış hastalarda saf ses odyometrik inceleme ile işitsel fonksiyon değerlendirmesi yaparak glokom ve işitsel fonksiyonlar arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Yöntemler: Göz içi basınç (GİB) değerleri 22 mm Hg ve üzerinde olan 32 erkek ve 28 kadın olmak üzere 60 birey (44,66±15,75 yaş ort.) çalışma grubuna, GİB ölçüm değerleri normal olan ve göz rahatsızlığı bulunmayan 30 erkek ve 30 kadın olmak üzere 60 birey (43±13,53 yaş ort.) sağlıklı kontrol grubuna dahil edildi. Yaşa bağlı işitme kaybını ekarte etmek için 60 yaş üstü bireyler çalışmaya dahil edilmedi. Katılımcılara saf ses odyometri testi uygulandı ve gruplar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to reveal the relationship between glaucoma and auditory functions by evaluating auditory function with pure sound audiometric examination in patients diagnosed with open-angle glaucoma. Methods: A total of 60 individuals, 32 males and 28 females (44.66±15.75 years of age) with intraocular pressure (IOP) values of 22 mm Hg and above were included in the study group. A total of 60 individuals (43±13.53 years of age), 30 males and 30 females, with normal IOP measurement values and no eye disease, were included in the healthy control group. Individuals over 60 years of age were not included in the study to rule out age-related hearing loss. Pure tone audiometry test was applied to the participants and the groups were compared.