Bir vakıf üniversitesi hastanesinde çalışan hemşirelerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lifelong learning tendencies and job satisfaction of nurses working in a foundation university hospital
- Tez No: 905587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Baş Z. Bir Vakıf Üniversitesi Hastanesinde Çalışan Hemşirelerin Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri ile İş Doyumu Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. İstanbul, T.C. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 2024. Bu çalışma, hemşirelerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Temmuz - Eylül 2023 tarihleri arasında bir vakıf hastanesinde çalışan, dahil edilme kriterlerine uyan ve gönüllü 200 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimi Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde analizi, ortalama, standart sapma), normallik dağılımında Kurtosis ve Skewness, farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans ve pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan hemşireler %86'sı kadın, %52'si 25 yaş ve altında; %76'sı bekâr, %58,5'i geliri giderine eşit, %64'ü lisans mezunu, %66,5'i servis hemşiresi ve %62,5'i 1-5 yıl çalışma deneyimine sahiptir. Katılımcıların ölçek toplam puan ortalamaları sırasıyla yaşam boyu öğrenme eğilimi ölçeği 138,92± 16,79 ve iş doyumu ölçeği 95,11±19,55'dir. Hemşirelerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerini ve iş doyumunu gelir düzeyi, çalışma düzeni, eğitim ve bilimsel aktivitelere katılmaları, mesleği sevmesi ve kurumda kendini değerli hissetmesinin etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Baş Z. Investigation of the Relationship Between Lıfelong Learnıng Tendencies and Job Satisfaction of Nurses working in a Foundation University Hospital. Istanbul, T.C. Yeditepe University Institute of Health Sciences, 2024. This study was conducted in a descriptive and cross-sectional manner to examine the relationship between nurses' lifelong learning tendencies and job satisfaction. The sample of the study consisted of 200 volunteers who met the inclusion criteria and worked in a foundation hospital between July and September 2023. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Lifelong Learning Tendencies Scale and Job Satisfaction Scale. Descriptive statistics (frequency, percentage analysis, mean, standard deviation), Kurtosis and Skewness in normality distribution, independent groups t test, one-way variance and Pearson correlation analysis were used to analyze the differences. 86% of the nurses participating in the research were women, 52% were 25 years old and under; 76% are single, 58.5% have income equal to their expenses, 64% have a bachelor's degree, 66.5% are service nurses and 62.5% have 1-5 years of working experience. The scale total score averages of the participants are 138.92± 16.79 for the lifelong learning tendencies scale and 95.11±19.55 for the job satisfaction scale, respectively. It has been found that nurses' lifelong learning tendencies and job satisfaction are affected by their income level, working order, participation in educational and scientific activities, liking the profession and feeling valued in the institution.