Yaratıcı drama uygulamaları yoluyla İngilizce öğretiminin öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
Exploring English teaching through creative drama according to teacher and student views
  1. Tez No: 905586
  2. Yazar: BÜŞRA FAYETÖRBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YAĞIZ, PROF. DR. TANER ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: İlkokul ikinci sınıf İngilizce dersinin yaratıcı drama yöntemi uygulamalarının etkililiğini uygulayıcı öğretmenler ve eğitimi alacak katılımcı öğrencilerin görüşlerine, deneyimlerine ve süreçte ortaya çıkacak olan ürünlere göre incelemektir. Yöntem: İlkokul 2 sınıf düzeyinde İngilizce öğretiminde yaratıcı drama uygulamalarını öğretmen ve öğrenci gözünden derinlemesine inceleyen bir durum çalışmasıdır. Seçilen konunun güncelliği, araştırma sorularının tam anlamıyla cevaplarını alabilecek nitelikte kullanılan veri toplama çeşitliliğinden dolayı nitel temelli bir durum çalışması olarak gerekçelendirilmiştir. 12 uygulayıcı öğretmenin 2. sınıf öğrencilerine (25 öğrenci) yeni bir yöntem olan yaratıcı drama ile dönem boyunca İngilizce dersinin en az bir ünitesinde uygulama yapılmadan öğretmenlerle metafor çalışması, uygulama sonrasında yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem, günlük ve öğrenci ürünleriyle veriler toplanmıştır. Araştırmacı, katılımcı gözlemci olarak sürece dâhil olmuştur. Görüşme ve gözlemden elde edilen veriler uygulama süresince kayıt altına alınan videolarla desteklenerek veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular: İngilizce öğretmenlerinin“yaratıcı drama”kavramına yönelik oluşturduğu metaforların genellikle olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İngilizce öğretmenlerinin yaratıcı drama eğitimi konusu hakkındaki görüşleri genellikle olumlu yönde tutum göstermekte olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin 2. sınıf öğretim sürecinde yaşadığı zorlukların sınıfların kalabalık oluşu, ders saatlerinin yetersizliği, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyi, kazanımlarla dolu yetişmesi beklenen öğretim programı ile ihtiyaca cevap veremeyen kitap içerikleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlkokul ikinci sınıf öğrencilerinin yaratıcı drama uygulamalarıyla İngilizce öğretimine yönelik görüşleri pozitif yönde tutum göstermekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar: Öğrencilerin derslerde drama etkinlikleri kullanıldığında daha istekli oldukları, çok eğlendikleri ve oyunla birlikte öğrendikleri, okuma ve yazma becerilerinin yanında dinleme ile konuşma becerilerinin geliştiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin yaratıcı drama eğitimi ve uygulamalarıyla mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to explore the effectiveness of creative drama method applications in the English lesson of the second grade of primary school through the viewpoints and experiences of implementing teachers and participating students who will receive the training, as well as the products that will emerge during the process. Method: This is a case study that deeply examines the use of creative drama applications in English teaching at the 2nd-grade level of primary school from the perspectives of both teachers and students. The relevance of the chosen topic and the diversity of the data collection methods used, which are capable of fully addressing the research questions, justify this study as a qualitative case study. Data were collected from 12 practicing teachers who implemented a new method, creative drama, in at least one unit of the English course throughout the term for 2nd-grade students (25 students). Data collection methods included metaphor studies with the teachers before the implementation, semi-structured interviews after the implementation, observations, diaries, and student products. The researcher participated in the process as a participant observer. The data obtained from interviews and observations were supplemented by videos recorded during the implementation process and analyzed using content analysis. Findings: It has been concluded that the metaphors created by English teachers regarding the concept of“creative drama”are generally positive. The views of English teachers on the subject of“creative drama education”are generally observed to be positive. It has been found that the challenges faced by teachers during the 2nd grade teaching process include crowded classrooms, insufficient lesson hours, the readiness level of students, curricula packed with learning outcomes, and book contents that do not meet the needs. The views of 2nd grade primary school students towards the teaching of English through creative drama applications have been found to be positive. Conclusions: It has been determined that students are more enthusiastic in lessons when drama activities are used, have a lot of fun and learn through play, and develop their listening and speaking skills as well as their reading and writing skills. It has been concluded that teachers contribute to their professional and personal development through creative drama education and its applications.