Malign plevral mezotelyomada pp2a inhibitörlerinden CIP2A ve ANP32E'nin ekspresyonu ve prognoza etkisi
Expression of PP2A inhibitors CİP2A and ANP32E in malignant pleural mesothelioma and their effects on prognosis
  1. Tez No: 905617
  2. Yazar: SEMA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mezotelyoma, mezotelyal hücrelerden kaynaklanan, nadir fakat oldukça agresif bir malign tümördür. En yaygın olarak plevral mezotelyoma görülür. Belirtileri genellikle geç dönemde ortaya çıktığından ve hastalık hızlı ilerlediğinden, prognozu kötü ve tedavi seçenekleri sınırlıdır. Tedavi seçenekleri kısıtlı olmakla beraber umut vaad eden çalışmalar devam etmektedir. Birçok kanserin patogenezinde rol alan protein fosfataz 2A inhibörleri tedavi süreçlerinde değerlendirilmektedir. Çalışmamızda, mezotelyomada protein fosfataz 2A inhibitörlerinden ANP32E ve CIP2A proteinlerinin immünohistokimyasal ekspresyon özellikleri incelenmiş ve bu proteinlerin mezotelyoma olgularındaki klinikopatolojik ve prognostik özelliklerle olan ilişkileri araştırılmıştır. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2012-2022 yılları arasında tanı alan 56 plevral malign mezotelyoma ile kontrol grubu olarak benign lezyon tanılı 32 olgu çalışmaya alındı. Olgulara ait formalinle fikse parafin bloğa ANP32E ve CIP2A antikorları immünohistokimyasal olarak çalışıldı ve ekspresyon özellikleri değerlendirildi. Çalışma sonuçlarına göre, ANP32E ekspresyonu mezotelyoma ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık gösterdi ve mezotelyoma olgularında daha düşük ekspresyon seviyeleri saptandı. CIP2A ekspresyonu ise mezotelyoma ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark göstermedi. Ek olarak, ANP32E'nin düşük dereceli mezotelyomalarda daha yüksek, yüksek dereceli mezotelyomalarda ise daha düşük ekspresyon gösterdiği belirlendi ve bu bulgunun istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Bu bulgularımıza dayanarak, ANP32E'nin tümör gelişimini baskılayan bir faktör olabileceği ve ilerlemiş, agresif tümörlerde bu mekanizmanın kaybolmasının tümör progresyonuyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Ancak, CIP2A'nın mezotelyoma ile belirgin bir ilişkisinin olmayışı ile bu proteinin belki daha karmaşık mekanizmalarla ilişkilendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Gelecek çalışmalarda, daha geniş hasta popülasyonları ve ileri moleküler analiz teknikleri kullanılarak bu proteinlerin mezotelyoma üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mesothelioma is a rare but highly aggressive malignant tumor originating from mesothelial cells, with pleural mesothelioma being the most common type. Due to its late-onset symptoms and rapid progression, the prognosis is poor, and treatment options are limited. However, promising research continues in the field. Protein phosphatase 2A inhibitors, known to play a role in the pathogenesis of various cancers, are being evaluated in therapeutic processes. In our study, we investigated the immunohistochemical expression characteristics of protein phosphatase 2A inhibitors, ANP32E and CIP2A, in mesothelioma cases and examined their associations with clinicopathological and prognostic features. The study included 56 pleural malignant mesothelioma cases diagnosed between 2012-2022 at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital's Pathology Department, alongside 32 cases diagnosed with benign lesions as a control group. Formalin-fixed paraffin-embedded blocks from these cases were stained with ANP32E and CIP2A antibodies, and their expression characteristics were evaluated immunohistochemically. The results showed a statistically significant difference in ANP32E expression between mesothelioma and the control group, with lower expression levels detected in mesothelioma cases. However, CIP2A expression did not show a statistically significant difference between the mesothelioma and control groups. Additionally, ANP32E expression was higher in low-grade mesotheliomas and lower in high-grade mesotheliomas, a finding that was statistically significant. Based on these findings, it is suggested that ANP32E may act as a tumor-suppressive factor, and the loss of this mechanism in advanced and aggressive tumors may be associated with tumor progression. However, the lack of a clear relationship between CIP2A and mesothelioma suggests that this protein may be linked to more complex mechanisms. Future studies with larger patient populations and advanced molecular analysis techniques are recommended to further investigate the effects of these proteins on mesothelioma.