Relationship between maladaptive daydreaming and episodic memory
Uyumsuz gündüzdüşü bozukluğu ile olaysal bellek ilişkisi
  1. Tez No: 905618
  2. Yazar: ALPER TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖGEL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Uyumsuz gündüzdüşü bozukluğu, ayrıntılı olay örgüleri ve canlı hayal gücü ile karakterize edilen, uzun ve sık gündüzdüşü seanslarından oluşan bir davranışsal bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Genellikle kinestetik stereotipik hareketler ve/veya müzikal uyaranlarla birlikte görülmektedir. Yüksek zaman tüketimi, damgalanma ve bağımlılık gibi işlevsizlik yaratan yönleri ile sıradan zihinsel dolaşmadan niteliksel olarak farklılaşmaktadır. Birçok psikopatoloji ile yüksek oranda komorbiditeye sahiptir. Son yıllarda potansiyel yeni bir psikolojik sağlık bozukluğu olarak araştırma konusu haline gelmesi sebebiyle, uyumsuz gündüzdüşü bozukluğunun bilişsel yönlerine odaklanan çalışmalar bulunmamaktadır. Bu araştırmada, uyumsuz gündüzdüşü bozukluğu ile olaysal bellek arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kar topu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 198 katılımcı (Ortyaş=22,39, SSyaş=3.39, 72.2% kadın), Beck Depresyon Envanteri, Uyumsuz Gündüzdüşü Bozukluğu Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği ve olaysal bellek görevini Qualtrics aracılığıyla çevrimiçi olarak tamamlamıştır. Olaysal bellek görevi üç aşamadan oluşmaktadır: kodlama, hatırlama ve tanıma. Önceki araştırmalarla tutarlı olarak, uyumsuz gündüzdüşü bozukluğu skoru depresyon skoru ile pozitif korelasyon göstermiştir, r(198) = .31, p = .00. Depresyon skoru kovaryant olarak alındığında yapılan kısmi Pearson korelasyon analizleri, uyumsuz gündüzdüşü bozukluğu skoru ile hatırlama ve tanıma performansı arasında anlamlı bir korelasyon göstermemiştir, sırasıyla r(195) = .09, p = .21; r(195) = .01, p =.79. Bulgular, uyumsuz gündüzdüşü bozukluğunun yeni bir klinik kavram olması ve sıradan gündüzdüşünün normal bir davranış olması çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maladaptive daydreaming is defined as a behavioral addiction characterized with prolonged, excessive daydreaming sessions of elaborated plots and vivid imaginary, often accompanied with kinesthetic stereotypic movements and/or a musical stimuli. Its distressing aspects such as time consumption, stigmatization and addiction make it qualitatively different from mind wandering. It has high rates of comorbidity with many psychopathologies. Since maladaptive daydreaming has recently become a topic of research as a potential new mental health disorder, there are no studies focusing on its cognitive aspects. In the present study, we aimed to study the relationship between maladaptive daydreaming and episodic memory. A total of 198 participants (Mage = 22,39, SDage = 3.39, 72.2% female) have been recruited through snowball sampling and completed the Beck Depression Inventory, the Maladaptive Daydreaming Scale, the Positivity and Negativity Affect Scale and the episodic memory task online via Qualtrics. The episodic memory task consisted of three phases; encoding, recall and recognition. Consistent with previous studies, maladaptive daydreaming score was found to correlate positively with depression score, r (198) = .31, p = .00. Partial Pearson's correlation analyses with the depression score as a covariate demonstrated no significant correlation between maladaptive daydreaming score, and recall and recognition performance, r (195) = .09, p = .20; r(195) = .01, p =.790 respectively. The findings would be discussed in terms of the regularity of daydreaming, and the new acknowledgement of maladaptive daydreaming as a clinical condition.