Amerikan İç Savaşının toplumsal kökenleri
Social origins of American Civil War
- Tez No: 905637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KLEVİS KOLASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, Amerikan İç Savaşı'nın toplumsal kökenlerini, toplumsal tarih paradigması çerçevesinde incelemekte ve savaşın temel nedeninin köleliğin kaldırılması değil, kapitalizmin gelişmesinin önündeki engellerin ortadan kaldırılması olduğunu savunmaktadır. Amerikan İç Savaşı, geleneksel tarih yazımında sıklıkla köleliğin sona erdirilmesiyle ilişkilendirilse de, bu çalışma, savaşı Kuzey'in burjuva devrimi niteliğindeki mücadelesi olarak ele almaktadır. Kuzey'in ücretli emeğe dayalı kapitalist sisteminin, Güney'in köle emeğine dayalı plantasyon ekonomisiyle çarpışması, İç Savaş'ın başlıca dinamiğini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, savaş iki farklı toplumsal örgütlenme biçiminin çatışması olarak değerlendirilmiştir. Tez, savaşın kökenlerini anlamak için iç savaş öncesi dönemin ekonomik, siyasal ve toplumsal dinamiklerini ve bu dinamikleri derinden etkileyen olayları ayrıntılı bir şekilde ele almaktadır. Kuzey ve Güney arasındaki toplumsal ve ekonomik yapıların farklılığı, sanayileşme ile plantasyon sisteminin çelişkisi ve bu çelişkilerin toplumsal formasyondaki etkisi analiz edilmektedir. Missouri Uzlaşması, Kaçak Köle Yasası, Kansas-Nebraska Yasası ve Dred Scott kararı gibi dönemin önemli siyasi gelişmeleri, bu toplumsal çatışmanın kritik dönüm noktaları olarak ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca, sınıf mücadelesinin ve çıkar çatışmalarının, iç savaşın çıkışındaki rolü detaylandırılmıştır. Son olarak çalışmada, İç Savaş sonrası yeniden yapılanma döneminde Kuzey'in kapitalist değerlerinin Güney'e dayatılması ve bu sürecin toplumsal dönüşüm üzerindeki etkisi incelenmiştir. Siyahların siyasi haklarının pratikte sınırlı kaldığı ve ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına yardımcı olacak toplumsal reformların gerçekleştirilmediği gösterilerek, İç Savaş'ın kapitalizmin yayılması önündeki kurumsal, toplumsal, siyasi ve kültürel engellerin ortadan kaldırılmasına yol açan bir burjuva devrimi olarak daha iyi anlaşılabileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the social origins of the American Civil War within the framework of the social history paradigm and argues that the main cause of the war was not the abolition of slavery but the removal of obstacles to the development of capitalism. Although the American Civil War is often associated with the abolition of slavery in traditional historiography, this study treats the war as a bourgeois revolutionary struggle of the North. The collision of the capitalist system of the North, based on wage labour, with the plantation economy of the South, based on slave labour, constitutes the primary dynamic of the Civil War. In this context, the war is seen as a clash between two different forms of social organisation. In order to understand the origins of the war, the thesis analyses in detail the economic, political and social dynamics of the pre-civil war period and the events that profoundly affected these dynamics. The differences in social and economic structures between the North and the South, the contradiction between industrialisation and the plantation system, and the impact of these contradictions on social formation are analysed. Important political developments of the period, such as the Missouri Compromise, the Fugitive Slave Act, the Kansas-Nebraska Act and the Dredd Scott decision, are discussed as critical turning points in this social conflict. The study also elaborates on the role of class struggle and conflicts of interest in the outbreak of the Civil War. Finally, the study analyses the imposition of capitalist values of the North on the South in the post-Civil War reconstruction period and the impact of this process on social transformation. By showing that the political rights of blacks were limited in practice and that social reforms to help them gain economic independence were not realised, it is argued that the Civil War can be better understood as a bourgeois revolution that led to the removal of institutional, social, political and cultural barriers to the spread of capitalism.