Demir eksikliği anemisi olan hastalarda dikkat işlevlerinin ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of attention functions and sleep quality in patients with iron deficiency anemia
- Tez No: 905640
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ABDULLAH OZAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Demir eksikliği anemisi ile dikkat işlevleri ve uyku kalitesi ilişkilidir. Bu çalışmada demir eksikliği anemisi olan hastalarda dikkat işlevlerinin ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı-kesitsel desende planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 15.05.2024- 15.07.2024 tarihleri arasında başvuran kişilerden demir eksikliği anemisi saptanan 18-65 yaş arasında olan ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 190 gönüllü ile gerçekleştirildi. Verileri elde etmede Hasta Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik envanteri (BEE), Sözel Akıcılık Testi(SAA) ve Scopa Uyku Ölçeği(SUÖ) kullanıldı. Bulgular: Bu çalışma yaş ortalaması 38.83±12.07 olan ve %85.3 (n=162) kadın olan toplam 190 hasta ile yapıldı. BEE-Toplam ile haftalık protein/et tüketimi (r=0.187, p=0.010), Hemoglobin (r=0.174, p=0.016) arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Iron deficiency is associated with attention functions and sleep quality. This study aimed to examine attention functions and sleep quality in patients with iron deficiency anemia. Method: This study was designed as a single-center, prospective, descriptive-cross-sectional study. It was conducted with 190 volunteers aged 18-65 who met the inclusion criteria and were diagnosed with iron deficiency anemia after presenting to the Family Medicine Outpatient Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between May 15, 2024, and July 15, 2024. Data collection tools included the Patient Information Form, the Cognitive Flexibility Inventory (CFI), the Verbal Fluency Test (VFT), and the Scopa Sleep Scale (SSS). Findings: This study was conducted with a total of 190 patients, with an average age of 38.83±12.07, of which 85.3% (n=162) were women. A positive significant correlation was found between the CFI-Total score and weekly protein/meat consumption (r=0.187, p=0.010) as well as hemoglobin levels (r=0.174, p=0.016).