Türkiye'de havacılık sektöründe kadın pilotlara yönelik toplumsal cinsiyet ayrımcılığı üzerine bir araştırma
A study on gender discrimination against female pilots in the aviation sector in Turkey
- Tez No: 905647
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇABUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Havacılık sektörü uzun yıllardır erkek egemen bir alan olarak şekillenmiş ve pilotluk mesleğinde kadınların temsili oldukça sınırlı kalmıştır. Bu durumun sebepleri incelendiğinde ise gerek dünyada, gerekse de Türkiye'de kadın pilotların meslek yaşamlarında karşılaştıkları pek çok engel olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türk havacılık sektöründe kadın pilotların erkek pilotlara kıyasla daha az temsiline toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsiyet stereotiplerinin nasıl bir etkisinin olduğu ile Türkiye'de kadın pilotların eğitim ve istihdam süreçlerinde kendilerine yönelik toplumsal cinsiyet temelli ne tür ayrımcılıklara maruz kaldıklarının araştırılması ve kadın pilotların karşılaştıkları engelleri detaylı bir şekilde incelemektir. Araştırma kapsamında, nitel bir yöntem olan derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmış ve bu yöntem kapsamında 10 kadın pilot ile 30 ila 60 dakikalık görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, kadın pilotlara yönelik cinsiyet ayrımcılığının farklı şekillerde tezahür ettiğini, Türkiye'de pilotluk mesleğinde cinsiyet stereotiplerinin yaygın olduğunu ve toplumsal cinsiyet rolleri ile bu stereotiplerin kadın pilotlara yönelik ayrımcılığın temel sebeplerinden olduğunu
Özet (Çeviri)
The aviation sector has long been shaped as a male-dominated field, with the representation of women in the piloting profession remaining quite limited. When the reasons for this situation are examined, it is evident that women pilots face numerous obstacles in their professional lives both globally and in Türkiye. The aim of this research is to investigate how gender roles and gender stereotypes affect the underrepresentation of women pilots in the Turkish aviation sector compared to their male counterparts, what kind of gender-based discrimination women pilots face during their training and employment processes in Türkiye, and to examine in detail the barriers faced by women pilots. Within the scope of the research, a qualitative method, in-depth interview method, was used and 30 to 60-minute interviews were conducted with 10 women pilots. The research findings reveal that gender discrimination against women pilots manifests itself in different ways, gender stereotypes are widespread in the piloting profession in Turkey, and gender roles and these stereotypes are the main reasons for discrimination against women pilots. Considering the findings of the research, recommendations were made to prevent gender-based discrimination and promote gender equality in the aviation sector.