Pilotlarda mesleki tükenmişlik ve psikolojik dayanıklılık
Occupational burnout and psychological resilience in pilots
  1. Tez No: 935535
  2. Yazar: AYŞE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Literatür pilotların mesleki zorlukları nedeniyle birçok psikolojik, fiziksel ve sosyal problem deneyimleyebileceğine işaret etmektedir. Psikolojik dayanıklılığın ise birçok psikolojik bozukluk ve stresle başa çıkma açısından koruyucu bir işlevi olduğu görülmektedir. Bu bulgular doğrultusunda, bu tez çalışmasının amacı pilotların mesleki tükenmişlik ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi olarak belirlenmiş, betimsel ve ilişkisel tarama modeline dayalı nicel bir çalışma yapılması planlanmıştır. Ayrıca pilotluk mesleği dışında kalan bireylerin de psikolojik dayanıklılık ve mesleki tükenmişlik düzeyleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki sivil havacılık sektöründe görev yapan ticari pilotlar oluşturmaktadır. Kontrol grubuna ise benzer iş yükü ve stres seviyesine sahip diğer meslek gruplarının çalışanları dahil edilmiştir. Veriler çevrim içi ortamda toplanmış, veri toplama araçları olarak çalışmacının hazırladığı sosyodemografik bilgi formu, Tükenmişlik Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama süreci sonunda, 46'sı pilot olmak üzere 88 katılımcıya (%22,7 kadın, %77,3 erkek) ulaşılmıştır. Örneklemin yaşları 25-57 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 34,32±9,25 olarak hesaplanmıştır. Hipotezlerin test edilmesi doğrultusunda, SPSS paket programı kullanılarak t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The literature suggests that pilots may experience various psychological, physical, and social problems due to the occupational challenges they face. Psychological resilience, on the other hand, is considered to have a protective function in coping with numerous psychological disorders and stressors. Based on these findings, this thesis aims to examine the levels of occupational burnout and psychological resilience among pilots, utilizing a descriptive and correlational survey model in a quantitative research design. Additionally, the psychological resilience and occupational burnout levels of individuals outside the aviation profession were also examined and compared. The study sample consists of commercial pilots working in the civil aviation sector in Turkey. The control group includes employees from other professions with comparable workloads and stress levels. Data were collected online using a sociodemographic information form prepared by the researcher, the Burnout Scale, and the Psychological Resilience Scale for Adults. At the end of the data collection process, a total of 88 participants (22.7% female, 77.3% male), including 46 pilots, were reached. The participants' ages ranged from 25 to 57 years, with a mean age of 34.32±9.25. To test the hypotheses, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation analyses were conducted using the SPSS software package.