Hüseyin İpek'in hayatı ve Türk din musikisine katkıları
The life of Hüseyin İpek and his contributions to Turkish religious music
  1. Tez No: 905649
  2. Yazar: MUHAMMED YASİR SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Müzik, Biography, Religion, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türk din mûsikîsi, köklü ve kendine özgü bir kimliğe sahip olan, çeşitli dönemler boyunca değişen etkiler altında gelişen önemli bir müzik geleneğidir. Cumhuriyet döneminde, Türk musikisi ve dinî musiki alanında birçok önemli sanatçı ortaya çıkmıştır. Tezin konusu olan Hüseyin İpek, ud virtüözü ve aynı zamanda gazelhan olarak Türk dinî musikisi alanında önemli çalışmalara imza atmış şahsiyetlerden biridir. Çalışmamızın giriş bölümünde, İpek'in gazel tanımına ışık tutularak mevcut literatüre katkıda bulunulmuştur. Tezin birinci bölümünde, Hüseyin İpek'in hayatı, çocukluk ve gençlik yılları detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, sanatçının Türk Din Musiki dünyasına ve TRT'ye girişi, müzik kariyerindeki ilerleyişi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sanatçının müzik dünyasına ait hatıraları ve beste çalışmaları sunulmuştur. Ekler bölümünde ise, İpek'in özel arşivinden fotoğraflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish religious music is a significant musical tradition with a deep-rooted and unique identity, shaped by various influences over different periods. During the Republican era, numerous prominent artists emerged in the fields of Turkish music and religious music. Hüseyin İpek, the subject of this thesis, is one of the distinguished figures in Turkish religious music, recognized both as an oud virtuoso and a gazel singer, who has made significant contributions to this field. In the introduction of this study, we have contributed to the existing literature by shedding light on İpek's interpretation of gazel. The first chapter of the thesis provides an in-depth examination of Hüseyin İpek's life, including his childhood and youth. In the second chapter, the artist's entrance into the world of Turkish religious music and his involvement with TRT, as well as his career progression, are analyzed. The third chapter presents İpek's memories within the music world and his composition work. Finally, the appendix includes photographs from İpek's personal archive.