Romantic jealousy among adults: A cross-cultural study
Yetişkinlerde romantik kıskançlık: Kültürlerarası bir çalışma
  1. Tez No: 905651
  2. Yazar: LINDA AGUSHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Bir tanesi Kosovalı Arnavut yetişkinlerle kullanmak üzere Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği'ni uyarlamak ve ölçeğin geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Ölçeğin yapı geçerliliğini ölçmek için 308 Kosovalı Arnavut yetişkinden alınan veri ile Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) yapılmıştır. Ölçeğin ölçüt geçerliliğini ölçmek için Rosenberg Öz Saygı Ölçeği kullanılmıştır. Güvenilirliği ölçmek için her alt ölçek için Cronbach alfa (α) ve McDonald omega (ω) hesaplanmıştır. İkinci olarak, 309 Kosovalı Arnavut ve 328 Türk yetişkinlerin romantik kıskançlık düzeylerinin ve boyutlarının karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında veri toplama araçları olarak iki dilde Arnavutça ve Türkçe Kişisel Bilgi Formu ve Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği kullanılmıştır. Son olarak, iki kültür arasındaki kıskançlık alt ölçeklerinin puanlarındaki farklılıkları incelemek için cinsiyet, yaş ve yerleşim yeri gibi demografik değişkenlere dayalı bağımsız örneklem t-testleri kullanılmıştır. Türk katılımcıların puanlarını yaşa göre değerlendirilirken tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Sonuç olarak, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği'nin orijinal ölçekte olduğu gibi üç boyutlu bir faktor yapısında olduğu ve Arnavut bağlamında romantik kıskançlık düzeylerini ve boyutlarını ölçmek için yeterli düzeyde geçerlik ve güvenirlik katsayılarına sahip olduğu belirlenmiştir. Kosovalı Arnavutların kıskançlığın her alt ölçeğinde daha yüksek puan aldığı kültürler arası farklılıklar bulunmuştur. Dahası, Kosovalı Arnavut kadınlar erkeklere göre daha yüksek duygusal kıskançlık bildirmişlerdir. Genç (18-25) Kosovalı Arnavutlar yaşlılara (26-35) göre daha düşük bilişsel kıskançlık bildirirken, genç (18-25) Türk katılımcılar yaşlılara (26-35) göre daha yüksek davranışsal kıskançlık bildirmişlerdir. Bulgular, sınırlılıklar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is twofold: Firstly, it aimed to adapt the Multidimensional Jealousy Scale in Kosovar Albanian cultural context. A Confirmatory Factor Analysis (CFA) on data from 308 Kosovar Albanian adults was conducted for measuring the construct validity of the scale. Rosenberg Self-Esteem Scale was used for testing the criterion validity of the scale. Cronbach's alpha (α) and McDonald's omega (ω) were computed for each subscale for measuring the reliability. Secondly, it aimed to compare 309 Kosovar Albanian and 328 Turkish adults' levels and dimensions of romantic jealousy. The Multidimensional Jealousy Scale and Personal Information Form both in Turkish and Albanian were used as data collection instruments. Finally, independent sample t-tests were performed to investigate the differences between two cultures in jealousy subscales' scores based on demographic variables, including gender, age, and residential area. A one-way ANOVA was used when comparing the Turkish participants' scores by age. After all, the Multidimensional Jealousy Scale (MJS) resulted in three dimensions as in the original scale and yielded a satisfactory level of reliability and validity in Kosovar Albanian context. Cross-cultural differences, with Kosovar Albanians scoring higher in each subscale of jealousy, were found. Moreover, Kosovar Albanian females reported higher emotional jealousy compared to males. While younger (18-25) Kosovar Albanians reported lower cognitive jealousy compared to the older ones (26-35), younger (18-25) Turkish participants reported higher behavioral jealousy compared to the older ones (26-35). Discussion, limitations, and recommendations were discussed.