Destekten yoksun kalma tazminatı
Compensation for loss of support
  1. Tez No: 905652
  2. Yazar: RABİA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 683
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada TBK m. 53'te düzenlenen destekten yoksun kalma tazminatı incelenmiştir. Destekten yoksun kalma tazminatının konusu, desteğin yitirilmesi sebebiyle yoksun kalınan zarardır. Destekten yoksun kalma zararının temel özelliği, maddi ve yansıma zarar olmasıdır. Destekten yoksun kalma tazminatının talep edilebilmesi için destek ile destekten yoksun kalan kişi arasında fiili bakım ilişkisinin varlığı yeterlidir. Ayrıca, destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmek için desteğin ölmesi gerekir. Hukuk sistemlerinde destekten yoksun kalma tazminatının hangi koşullarda ve kimler tarafından talep edilebileceği değişiklik arz etmektedir. Çalışma konusu içerisinde, Türk Hukukunun yanı sıra destekten yoksun kalma tazminatıyla ilgili olduğu ölçüde Almanya, Avusturya ve İsviçre Hukukuna da değinilmiştir. Ayrıca bu çalışma doktrin ve yargı kararlarıyla desteklenmiştir. Tazminatın belirlenmesi için öncelikle zarar hesabı yapılmalıdır. Destekten yoksun kalma tazminatında da öncelikle zarar hesaplanmalı sonrasında ise tazminat hesabı yapılmalıdır. Destekten yoksun kalma tazminatı belirlenirken, genel olarak tazminatın belirlenmesine ilişkin genel ilkeler dikkate alınır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the compensation for loss of support regulated under Article 53 of the Turkish Code of Obligations has been examined. Compensation for loss of support pertains to the damages suffered due to the deprivation of support. The fundamental characteristic of compensation for loss of support is its nature as both pecuniary and reflection damage. To claim compensation for loss of support, the existence of an actual care relationship between the supporter and the dependant is sufficient. Additionally, the death of the supporter is necessary to claim compensation for loss of support. The conditions under which compensation for loss of support may be claimed vary within legal systems. In this study, alongside Turkish law, the topic of compensation for loss of support is also examined in relation to German, Austrian, and Swiss legal systems to the extent it is relevant. Furthermore, this study is supported by legal doctrine and judicial decisions. Determining compensation requires initially calculating the damages. Similarly, in cases of compensation for loss of support, the damages must first be calculated, followed by the computation of the compensation. When assessing compensation for loss of support, general principles governing the determination of compensation are typically taken into account.