Adult attachment, stage of threat, and romantic jealousy in relation to psychopathological symptoms: Importance of personal characteristics and quality of relationship
Psikopatolojik belirtilere ilişkin yetişkin bağlanma şekilleri, tehdit evresi, ve romantik kıskançlık: Kişisel özellikler ve ilişki niteliklerinin önemi
  1. Tez No: 417909
  2. Yazar: SELEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma (1) çeşitli bireysel ve ilişkisel farklılıkların kıskançlık üzerindeki rolünü; (2) romantikilişkilerdeki kıskançlık ve yetişkin bağlanma şekilleri arasındaki ilişkinde tehdit evresine göre farklılaşmaları; (3) romantik kıskançlık ve psikopatolojik belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın verisi en az altı aydır romantik bir ilişkisi olan ve yaşları 18-65 arası değişen 366 yetişkinden toplanmıştır. Sonuçlar romantik kıskançlığın cinsiyet ve yaş, ilişki durumu, şu anki ilişkinin süresi ve şu anki partnerle paylaşımların niteliğine göre farklılaşma gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Her ne kadar yetişkin bağlanma şekilleri ve romantik kıskançlık arasındaki ilişki tehdit evresine göre değişmemiş olsa da, önemli etkileşimler bulunmuştur. Öncelikle, kıskançlığın hem duygusal hem de iletişimsel ifadelerinin saplantılı ve korkulu bağlanma gösteren kişilerde güvenli ve kayıtsız bağlananlara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Kıskançlık uyandıran durumlardaki duygusal yoğunluk hissedilen duyguya göre değişiklik göstermiş ve bu ilişki ayrı ayrı yetişkin bağlanma şekilleri ve tehdit evresine göre farklılaşmıştır. Benzer şekilde, iletişimsel ifadelerin sıklığı, ifade türüne göre değişiklik göstermiş ve bu ilişki ayrı ayrı yetişkin bağlanma şekilleri ve tehdit evresine göre farklılaşmıştır. Kişisel özellikler, ilişkisel faktörler, yetişkin bağlanma şekilleri ve kişilik özellikleri kontrol edildikten sonra, kıskançlık uyandıran durumlarda rakiple temasa geçme ve inkar/kaçınmanın daha sık kullanılması ve doğrudan iletişimin daha az kullanılması, ayrıca üzüntünün bu durumlarda daha yoğun yaşanması psikopatolojik belirtileri yordamaktadır. Bu sonuçlar, romantik kıskançlıkta bazı kişisel ve ilişkisel değişkenlerin rol oynadığını, kıskançlığın yetişkin bağlanma şekilleri ve tehdit evresine göre ayrı ayrı değişkenlik gösterdiğini ve psikopatoloji ile ilişkili olan oldukça önemli faktörler kontrol edildikten sonra, romantik kıskançlığın belirli ifadelerinin psikopatolojik belirtileri yordamaya devam ettiğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed (1) to examine differences of certain personal and relational variables on romantic jealousy; (2) to examine differentiation of romantic jealousy expressions according to adult attachment styles in different stages of threat; (3) to investigate associations of romantic jealousy with psychopathological symptomatology. Data was collected from 366 adults, having a romantic relationship for at least six months and, their ages ranged from 18 to 65. Results revealed that romantic jealousy differed according to gender and age, relationship status, relationship duration, and quality of sharing. Although the relationship between adult attachment and jealousy did not differ according to stage of threat, important interactions emerged. Firstly, both emotional and communicational expressions of jealousy were higher among preoccupied and fearful individuals than secure and dismissive ones. Emotional intensity differed according emotion typeacross different attachment groups as well as stage of threat. Similarly, communicational expressions differed according to communicational expression types across attachment groups as well as stage of threat. After controlling for personal characteristics, relational variables, attachment styles, and personality traits, more frequent use of Rival Contact and Denial/Avoidance, less frequent use of Direct Communication, and more intense levels of sadness in jealousy-evoking situations predicted psychopathological symptoms. These findings indicated that there were a number of personal and relational variables playing role on romantic jealousy, expressions of jealousy differ according to attachment styles and according to stage of threat separately, and after controlling for important factors related to psychopathology, specific expressions of jealousy continued to predict psychopathological symptoms.