Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran geriatrik popülasyonda sarkopeninin fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme durumu ile ilişkisi
The relationship of sarcopenia with physical activity level and nutritional status in geriatric population admitted to Family Medicine Outpatient Clinics of Haydarpasa Numune and Research Hospital
- Tez No: 802387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Sarkopeni kas fonksiyonu, gücü ve miktarında kayıpla seyreden ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki artışına bağlı olarak gittikçe daha önemli hale gelen bir sağlık sorunudur. Çalışmamızın amacı sarkopeni ve onunla ilişkili faktörleri ortaya koyarak birinci basamaktaki aile hekimlerinin sarkopeninin tespiti ve sarkopeniye gidişi önlemekle ilgili duyarlılıklarını attırmaya katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde yapılan tanımlayıcı ve kesitsel tipte çalışmamıza 01.12.2022 ile 02.02.2023 tarihleri arasında Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 65 yaş üzeri 131 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara yüz yüze sosyodemografik ve kişisel bilgilerinin olduğu form doldurtularak, sarkopeni tarama testi ve el dinamometresi ile el kavrama gücü ölçümü yapılmıştır. Katılımcıların boy kilo ölçümleri yapılarak el kavrama gücü düşük olarak saptanan katılımcılara EWGSOP2 algoritmasına göre biyoelektrik impedans ölçümü ile kas kütlesi ölçümü yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS sürüm 25.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Sarcopenia is a health problem characterized by loss of muscle function, strength and quantity and is becoming more and more important due to the increase of the elderly population. The aim of our study is to contribute to the awareness of family physicians working in primary care in detecting and recognizing factors associated with sarcopenia and preventing it. Matherials and Methods: In our descriptive and cross-sectional study, 131 people over the age of 65 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinics of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 01.12.2022 and 02.02.2023 were included. Participants were asked to fill in a face-to-face sociodemographic/personal information form and underwent SARC-F sarcopenia screening test. Hand grip strength were measured with a hand dynamometer. Participant's height and weight were measured and muscle mass was measured by bioelectrical impedance measurement according to the EWGSOP2 algorithm for participants with low hand grip strength. Results: The study included 131 participants, %60.3 of whom were women. The mean age of the participants was 70.64±5.21 years. In our study, 50.4% of the participants were diagnosed as suspected sarcopenia, 46.6% pre-sarcopenia and 31.3% sarcopenia according to the screening test. In the age group 75 years and older, both pre-sarcopenia (p=0.019) and sarcopenia (p=0.002) were statistically significantly higher. Those who were overweight according to BMI had higher hand grip strength than the other groups (KW=9.861 p=0.007), and the prevalance of sarcopenia was lower than the other groups (p=0.008).