Sanatta interdisipliner yaklaşımlar ve bireysel ifade olanaklarına katkıları
Interdisciplinary approaches in art and their contributions to individual expression
- Tez No: 905717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanat pratiğinin ifade edilmesi için gerekli altyapının inşa edilmesinde“sınır”,“disiplin”ve“disiplinlerarasılık”kavramları, sanatın farklı alanlar arasındaki etkileşimi ve işbirliğini sağlayarak zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. 20. yüzyılın sonlarında bilgisayar teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, yeni bir ifade dili ortaya çıkmış ve sanatta yeni anlatım olanakları gelişmeye başlamıştır. Bu süreç, günümüzde hızlanarak devam etmekte ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanat eserleri yeni anlatım dilleriyle şekillenmektedir. 1970'li ve 1980'li yıllarda sanatta malzeme kullanımı ve kavramsal yaklaşımlar konusundaki farklılaşma eğilimleri, multidisipliner sanat anlayışının ortaya çıkışını tetiklemiştir. Bu anlayış, teknolojiyi sadece bir araç olarak değil, sanat eserinin olanaklarını belirleyen temel bir unsur olarak kabul etmiştir. Dijital, internet ve yazılım sanatı gibi kavramlar 20. yüzyılda sanatın dönüşümünü hızlandırmış, sanat eserlerinin oluşturulmasında teknolojinin önemi giderek artmıştır. Disiplinlerarasılık, sanatın estetik değerlerinin ötesine geçerek toplumsal, kültürel ve psikolojik anlamlar kazanmasını sağlamaktadır. Kapitalizmin rekabetçi ortamında teknolojinin sunduğu yeni olanaklar, sanat üretim süreçlerini çeşitlendirmekte ve her yeni teknolojik ürün, onu kullanmak için gerekli bilgi birikimini de beraberinde getirmektedir. Bu durum, sanatçının geleneksel sanat üretim araçlarının yanı sıra farklı disiplinlerin bilgi ve birikimlerine de yer vermesini zorunlu kılmaktadır. 21. yüzyılın teknolojik yeniliğe bağımlı kapitalist ortamında, sanat ve mühendislik iş birlikleri, sanat üretim pratiklerini köklü bir şekilde değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of“boundary,”“discipline,”and“interdisciplinarity”play a crucial role in constructing the necessary infrastructure for the expression of artistic practice, contributing to the enrichment of art by fostering interaction and collaboration between different fields. With the widespread adoption of computer technologies in the late 20th century, a new language of expression emerged, and new possibilities for artistic expression began to develop. This process continues to accelerate today, and as technology advances, artworks are being shaped by new languages of expression. In the 1970s and 1980s, trends toward differentiation in the use of materials and conceptual approaches in art triggered the emergence of a multidisciplinary understanding of art. This approach recognized technology not just as a tool, but as a fundamental element that determines the possibilities of the artwork. Concepts such as digital art, internet art, and software art have accelerated the transformation of art in the 20th century, with technology playing an increasingly important role in the creation of artworks. Interdisciplinarity allows art to transcend aesthetic values and gain social, cultural, and psychological meanings. In the competitive environment of capitalism, the new possibilities offered by technology diversify art production processes, and each new technological product brings with it the necessary knowledge base to use it. This situation necessitates that the artist incorporates the knowledge and expertise of different disciplines in addition to traditional art production tools. In the technologically innovative and capitalist environment of the 21st century, collaborations between art and engineering are fundamentally changing art production practices.