A study on flow: Turkish EFL teachers' experiences
Akış üzerine bir çalışma: Türk İngilizce öğretmenlerinin deneyimleri
- Tez No: 905718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akış Teorisi'nin Csikszentmihalyi (1975) tarafından tanıtılmasının ardından, akış deneyimi spor, sanat, tıp ve eğitim gibi birçok alanda çalışılmıştır. Yabancı dil eğitiminde akış deneyimi üzerine Türkiye'de yapılan birçok çalışmaya rağmen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki öğretmenlerle yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu yüzden, bu çalışma Eskişehir, Türkiye'de çalışan 77 İngilizce öğretmeninin akış deneyimlerini karma yöntemle ölçmek için İngilizce öğretmenlerine özel bir anket (Belce,2019) ve yarı yapılandırılmış görüşmeleri kullanmaktadır. Ayrıca, katılımcıların akış deneyimlerinin yaş, cinsiyet, mezuniyet derecesi, çalışılan okul türü, tecrübe, öğretilen beceri, kullanılan aktiviteler, ve günün zaman dilimleri değişkenlerinden etkilenip etkilenmediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel analiz sonuçları, çalışmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin akış deneyimi yaşadıklarını göstermektedir. Demografik değişkenlerden sadece cinsiyet ve son mezuniyet derecesi bu deneyimi etkilemektedir. Ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin konuşma becerisi ve kelime öğretirken, etkileşimli aktiviteler yaparken, ve sabah derslerinde akış deneyimi yaşamalarının daha olası olduğu bulunmuştur. Yapılan görüşmelerle bu sonuçlar desteklenmiştir. Dahası, görüşmeler akış deneyimini kolaylaştırabilecek ya da engelleyebilecek muhtemel faktörleri de ortaya çıkartmıştır. Son olarak, bu çalışma hem İngilizce öğretmenleri hem de alandaki başka araştırmacılar için bazı tavsiyeler ve çıkarımlar sunmaktadır. En önemli çıkarım ise, öğretmenlerin akış deneyimlerinin öğrencilerin etkisi olmadan düşünülemeyeceğidir.
Özet (Çeviri)
Since the introduction of Flow Theory by Csikszentmihalyi (1975), flow experience has been studied in different areas such as sports, arts, medicine, and education. Despite many studies conducted in the Turkish context regarding flow experience in foreign language education, the studies carried out with teachers working at the schools of the Ministry of National Education (MoNE) are scarce. Therefore, the present study utilizes a flow questionnaire specific for English teachers (Belce,2019) and semi-structured interviews with the aim of investigating the overall flow experiences of 77 EFL teachers in Eskişehir, Turkey in a mixed-methods design. It also aims to find out if the participating teachers' age, gender, last graduation degree, the school type they are teaching at, teaching experience, skills taught in class, activities used, and time slots in a day affect their flow experiences. The results of quantitative data analysis show that EFL teachers taking part in the study experience flow while teaching English, and among the demographical variables only gender and last graduation degree impact this experience. Also, it is found that EFL teachers are more likely to feel immersed while teaching speaking and vocabulary, during interactive activities, and in morning classes. These findings are also supported by the participating teachers' statements during the interviews. The interview sessions also reveal some possible factors that can facilitate or hinder the flow experience. Finally, the study presents some suggestions and implications for both EFL teachers and other researchers in the field. The most important implication is that teachers' flow cannot be thought of without the influence of students.