Genç kadınların cinsel ve üreme sağlığı damgalama tutumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting young women's sexual and reproductive health stigma attitudes
- Tez No: 905728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma genç kadınların cinsel ve üreme sağlığı damgalama tutumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 1727 genç kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uygun olan 338 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Nisan 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı bilgileri içeren Veri Toplama Formu ve Genç Kadınlarda Cinsel ve Üreme Sağlığı Damgalama Ölçeği (GKCÜSDÖ) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde kategorik değişkenler için frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) analizler kullanılmıştır. Araştırmaya katılan genç kadınların, Genç Kadınlarda Cinsel Üreme Sağlığı Damgalama Ölçeğinden aldıkları dışsal damgalama puan ortalamaları 3,3 ± 1,91, içsel damgalama puan ortalamaları 1,88 ± 1,52, gerçek olmayan damgalama tutumları puanı 1,24 ± 1,83 ve ölçekten alınan toplam puan ortalamaları 6,42 ± 4,1'dir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the factors affecting stigma attitudes regarding sexual and reproductive health among young women. The population of the study consisted of 1,727 young women studying at Çankırı Karatekin University's Faculty of Health Sciences. The sample comprised 338 individuals who met the inclusion criteria. Data were collected between April 2022 and June 2022. The data collection process utilized a Data Collection Form that included demographic information and the Stigma Scale for Sexual and Reproductive Health in Young Women (SSSRHYW). For data analysis, frequency analysis (count, percentage, mean) was performed for categorical variables, while descriptive statistics (mean, standard deviation) were used for numerical variables. The average external stigma score of the young women participating in the study was found to be 3.3 ± 1.91, the average internal stigma score was 1.88 ± 1.52, the score for non-existent stigma attitudes was 1.24 ± 1.83, and the total average score from the scale was 6.42 ± 4.1.