Bariatrik cerrahi türünün monosit/HDL oranına etkisi
The effect of bariatric surgery type on monocyte/HDL ratio
  1. Tez No: 905730
  2. Yazar: SAFA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAKAN SÖZEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAĞRI BÜYÜKKASAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Roux-en-Y Gastrik Bypass (RYGB) ve Sleeve Gastrektomi (SG) ameliyatlarının monosit/HDL oranı (MHO) üzerindeki etkilerini karşılaştırarak, bu cerrahi yöntemlerin inflamatuar süreçler ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma, retrospektif ve kesitsel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2017-2023 yılları arasında bariatrik cerrahi geçiren 181 hasta (158 kadın, 23 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar postoperatif takip sürelerine göre erken, orta ve geç dönem olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası monosit ve HDL seviyeleri ölçülerek MHO hesaplanmış ve cerrahi yöntemlerin bu oran üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: RYGB ve SG ameliyatlarının her ikisi de MHO oranını postoperatif dönemde anlamlı bir şekilde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB) and Sleeve Gastrectomy (SG) on the monocyte/HDL ratio (MHO) and to evaluate the potential impacts of these surgical methods on inflammatory processes and cardiovascular risk factors. Methods: This study was conducted retrospectively and cross-sectionally. A total of 181 patients (158 females, 23 males) who underwent bariatric surgery at Gazi University Hospital between 2017 and 2023 were included in the study. Patients were divided into three groups based on their postoperative follow-up periods: early, mid, and late stages. Preoperative and postoperative monocyte and HDL levels were measured, MHO was calculated, and the effects of the surgical methods on this ratio were compared. Results: Both RYGB and SG significantly reduced the MHO ratio in the postoperative period.