Gastrointestinal tümörlerin tanısında vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin önemi
The importance of vitamin B12 and folic acid levels in the diagnosis of gastrointestinal tumors
  1. Tez No: 905765
  2. Yazar: VELİ ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Vitamin B12 ve folat hücre bölünmesi ve çoğalması için gerekli olan DNA yapımında yer alan iki önemli vitamindir. Bu çalışmada vitamin B12 ve folat düzeylerinin mide ve kolon kanserinde karaciğer metastazı göstergesi olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 30 mide kanserli ve 30 kolon kanserli hasta ile kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi alındı. Hastaların karaciğer metastazları bilgisayarlı tomografi ile değerlendirildi. Metastatik olan ve olmayan gruplar vitamin B12 ve folat düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Mide kanserli hastaların 12'sinde (%40), kolon kanserli hastaların 8'inde (%25.8) karaciğer metastazı saptandı.
Özet (Çeviri)
Vitamin B12 and folate are two important vitamins necessary for cell division, proliferation and DNA synthesis. In this study, we aimed to evaluate the levels of B12 and folate as indicators of liver metastases of stomach and colon cancer. Materials and Methods: The study group consisted of 31 patients with colon cancer, 30 patients with gastric cancer and 30 healthy control subjects. Presence of liver metastases was evaluated by computerized tomography. Patients with or without liver metastases were compared with the control group in terms of vitamin B12 and folate levels. Results: Twelve (40%) patients with gastric cancer and 8 (25.8%) patients with colon cancer had liver metastases.