Düzenli antrenman yapan 7-12 yaş çocukların relatif yaş ve biyolojik gelişim düzeylerine göre fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi
Examination of physical fitness parameters according to relative age and biological development levels of 7-12 year old children who exercise regularly
  1. Tez No: 905766
  2. Yazar: DOĞUKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı genç sporcuların biyolojik gelişim yaşına göre fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesidir. Araştırmaya Çanakkale'de özel spor okullarında ve spor kulüplerinde eğitim gören 7-12 yaş arasındaki 120 sporcu katılmıştır. Araştırma bulgulara göre; katılımcıların relatif yaş gruplarına göre fiziksel özellikleri ve motor beceri test skorlarının ANCOVA analizi sonuçlarına göre boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKI ve motor beceri test skor ortalamaları bakımından relatif yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların biyo-gelişim durumu değişkenine göre yaş kovaryant değişken olarak ANCOVA testi sonuçlarına göre boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ, 30s mekik ve 10x5m mekik koşu testi skor ortalamalarında biyolojik gelişim düzeyine göre oluşturulan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Boy uzunluğu ve vücut ağırlığında biyolojik gelişim düzeyi geride olanların hem normal hem de ileri olanlardan daha düşük olduğu, normal olan grubun ise ileri gruptan anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir. BKİ ortalamaları bakımından ileri grupta olanların hem geri hem de normal gruptakilerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenirken, geri ve normal grup arasındaki fark anlamlı değildir. 30s mekik testi ortalamalarının karşılaştırılmasında geride olanların hem normal hem de ileri olanlardan daha düşük olduğu, normal olan grubun ise ileri gruptan anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir. 10x5m mekik koşu testi ortalamalarının karşılaştırılmasında ileride olanların hem geri hem de normal olanlardan anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenirken, geri ve normal grup arasındaki fark anlamlı değildir. Katılımcıların biyolojik gelişim gruplarına göre flamingo denge, disklere dokunma, otur-eriş, durarak uzun atlama, bükülü kol asılma ve 30m sprint test ortalamaları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak çalışmadaki sporcu adaylarının fiziksel uygunluk parametreleri üzerinde relatif yaş etkisinin olmadığı bulgularına ulaşılmıştır. Sporcu adaylarının fiziksel uygunluk parametreleri üzerinde biyolojik gelişim düzeyinin önemli bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical fitness parameters of young athletes according to their biological developmental age. A total of 120 athletes between the ages of 7-12 who were educated in Private Sports Schools and Sports Clubs in Çanakkale participate in this study. The results of the ANCOVA analysis show that, there was no statistically significant difference between the relative age groups in terms of height, body weight, BMI and motor skill test score means. According to the ANCOVA test results of the participants' physical characteristics and motor skill test score averages according to the bio-developmental status variable with age as a covariant variable, statistically significant differences were found between the groups formed according to the biological development level in height, body weight, BMI, 30s sit-ups and 10x5m shuttle run test score averages. It was determined that those with a retarded biological development level in height and body weight were lower than both normal and advanced, while the normal group was significantly lower than the advanced group. While it was determined that those in the advanced group were significantly higher than both backward and normal groups in terms of BMI averages, the difference between the backward and normal groups was not significant. In the comparison of the 30s sit-ups test averages, it was determined that those who were retarded were lower than both normal and advanced, while the normal group was significantly lower than the advanced group. In the comparison of the 10x5m shuttle run test averages, it was determined that those who were retarded were significantly lower than both backward and normal, while the difference between the backward and normal groups was not significant. It was determined that there was no statistically significant difference between the flamingo balance, disc touching, sit-reach, standing long jump, bent arm hanging and 30 m sprint test averages according to the biological development groups of the participants. As a result, it was found that the relative age effect had no influence on the physical fitness parameters of the athlete candidates. It was concluded that the level of biological development had a significant effect on the physical fitness parameters of the athlete candidates.