Kronik böbrek yetmezliği olan hipertansif hastalarda tuz alımıyla kan basıncı ilişkisinin yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between salt intake and blood pressure in hypertensive patients with chronic renal failure with quality of life, anxiety and depression levels
- Tez No: 905768
- Danışmanlar: PROF. SEYHUN KÜRŞAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek yetmezliği için diyette sodyum kısıtlamaları yaygın bir uygulama haline gelmiş, ancak sınırlamanın önemi çoğu zaman gözden kaçabilmektedir. Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda böbreklerin sodyum atamaması hipertansiyonun ana nedeni olup, hastalığın ilerlemesine yol açabilmektedir. Hipertansiyon, hedef organlardan biri olan böbreğe artan derecede hasar veren sinsi bir hastalık olup; tedavideki önemli bir komponent de tuz alımının azaltılmasıdır. Çalışmamızda kronik böbrek yetmezliği olan hipertansif hastalarda tuz alımı ile kan basıncı değerleri arasındaki ilişki ve kişinin yaşam kalitesini (QOL), anksiyete ve duygudurumunun nasıl etkilediğini araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Nefroloji polikliniğine tedavi veya kontrol için başvuran kronik böbrek yetmezliği olan ve hipertansiyon tanısı almış olan 140 hasta araştırmaya dahil edildi. Rutin kontroller esnasında, hastanın 24 saatlik idrardaki sodyum atılımı ve muayene esnasındaki tansiyonu ölçülerek, yaşam kalitesinin ve anksiyeteyle depresyon düzeylerinin belirlenmesi için sırasıyla Kısa Form-36 (SF-36) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) kullanıldı. Bulgular: HAD ölçeğiyle hastaların %40,7'sinde depresyon, %16,4'ünde anksiyete saptandı. Kan basıncı kontrolü ile SF-36 fiziksel fonksiyon puanı (p:0,025), SF-36 sosyal fonksiyon puanı (p:0,007) ve SF-36 ağrı puanı (p:0,012) arasında anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dietary sodium restriction has become common practice for chronic renal failure, but the importance of restriction is often overlooked. In patients with chronic renal failure, the inability of the kidneys to excrete sodium is the main cause of hypertension and can lead to progression of the disease. Hypertension is a slowly progressing and insidious disease that progressively damages the kidney, one of the target organs; an important component of treatment is the reduction of salt intake. In our study, we investigated the relationship between salt intake and blood pressure values of hypertensive patients with chronic renal failure and how it affects the person's quality of life (QoL), anxiety and mood. Materials and Methods: 140 patients with chronic renal failure and hypertension who applied to the nephrology clinic for treatment or control were included in the study. During routine check-ups, the patient's 24-hour urinary sodium excretion and blood pressure at the time of examination were measured, and the SF-36 and HAD scales were used to determine quality of life and anxiety and depression levels, respectively. Results: Depression was detected in 40.7% of the patients and anxiety in 16.4% of the patients with the HAD scale. There was a significant correlation between blood pressure control and SF-36 physical function score (p:0.025), SF-36 social function score (p:0.007) and SF-36 pain score (p:0.012).